fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

WDT: Zerowa stawka VAT także na podstawie oświadczenia o wywozie

123RF
Aby skorzystać z preferencyjnych zasad opodatkowania, sprzedawca musi posiadać dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi wykonującemu usługi na rzeczowym majątku ruchomym opuszczą terytorium kraju.

Co do zasady, sprzedaż towaru do kontrahenta z UE jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT) opodatkowaną zerową stawką VAT. Zastosowanie preferencyjnej stawki zależy od wywiezienia towaru do innego państwa członkowskiego, na co sprzedawca powinien posiadać odpowiednie dowody. Stawka zero proc. ma jednak zastosowanie także w szczególnym przypadku, gdy przed wywozem towary są poddawane tzw. usługom na majątku ruchomym. Obowiązują wtedy specjalne wymogi, zwłaszcza w odniesieniu do sposobu udokumentowania takiej transakcji.

„Zwykła" WDT

Sprzedawca dokonujący WDT powinien posiadać dowody, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone do nabywcy w innym państwie UE. Przepisy ustawy o VAT przewidują, że odpowiednimi dokumentami są przede wszystkim dowody przewozowe otrzymane od przewoźnika (np. list przewozowy CMR) wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku. Dodatkowo, stosowane mogą być również dokumenty uzupełniające, w szczególności koresponde...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA