Michał Samoborski

VAT: wątpliwości dotyczące korekt „in plus”

Rozliczenie zmian w podstawie opodatkowania, po stronie sprzedawcy, jest jednym z głównym problemów w zakresie podatku od towarów i usług. Wątpliwości podatników są zwykle podnoszone w kontekście korekt „in minus". Kontrowersje mogą jednak budzić także niektóre przypadki zwiększeń.

Zmiana przeznaczenia części samochodowych, a co z VAT

Jeżeli warsztat kupił materiały i akcesoria służące do naprawy pojazdów i rozliczył 100 proc. podatku, ale potem użył je do naprawy auta o wykorzystaniu mieszanym, musi skorygować podatek naliczony.

Czy spółki holdingowe odliczą VAT

Ten sam podmiot może odliczyć podatek naliczony od niektórych wydatków, a jednoczenie nie mieć tego prawa w odniesieniu do innych nabyć. Każdą sytuację trzeba przeanalizować osobno.

Nowe opłaty: cukrowa i od "małpek" od 1 stycznia 2021 r.

Od 1 stycznia przedsiębiorcy handlujący m.in. słodkimi napojami, syropami, dosładzanymi piwami bezalkoholowymi, energetykami, a także tzw. małpkami, czyli trunkami alkoholowymi w opakowaniach o pojemności do 300 ml, będą musieli płacić dwie nowe daniny.

Udostępnienie auta przedstawicielowi handlowemu a odliczenie VAT

Sądy uznają, że udostępnienie auta przedstawicielowi handlowemu, także w celu dojazdu do domu, mieści się w ramach działalności gospodarczej pracodawcy. Inaczej jest w odniesieniu do najmu pojazdów służbowych.

Opłata cukrowa: słodkie drinki z podatkiem

Od 1 stycznia 2021 r. będzie obowiązywać opłata cukrowa. Przedsiębiorcy uczestniczący w obrocie napojami powinni zwrócić uwagę na sposób zorganizowania poboru – w szczególności, w jakich sytuacjach będzie ona należna.

Podatnicy czekają na przepisy o call-off stock

Polskie firmy mogą przemieścić towar w procedurze call-off stock, co wynika bezpośrednio z unijnej dyrektywy. Z powodu nieuchwalenia krajowych regulacji nie jest jednak możliwe spełnienie niektórych warunków do jej zastosowania.

WDT: Zerowa stawka VAT także na podstawie oświadczenia o wywozie

Aby skorzystać z preferencyjnych zasad opodatkowania, sprzedawca musi posiadać dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi wykonującemu usługi na rzeczowym majątku ruchomym opuszczą terytorium kraju.

Kto rozlicza VAT przy dostawach łańcuchowych

Nowelizacja dyrektywy unijnej wprowadzi pewne ułatwienia w rozliczeniu transakcji łańcuchowych od 1 stycznia 2020 r. Dostawa pośrednika będzie dostawą ruchomą, gdy przekazał on swojemu dostawcy numer VAT nadanym mu przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane lub transportowane.

Dostawy wewnątrzwspólnotowe: Brak weryfikacji kontrahenta może być kosztowny

Aby uchronić się przed nieświadomym uczestnictwem w transakcjach, które pozornie są dostawami wewnątrzwspólnotowymi, ale w rzeczywistości nie mają takiego charakteru, sprzedawcy powinni wnikliwie sprawdzać swoich partnerów biznesowych.