Zmiana stanowiska urzędnika samorządowego w drodze polecenia służbowego

W razie reorganizacji jednostki zatrudniającej urzędnika samorządowego, powodującej likwidację jego stanowiska, pracodawca może przenieść go na inne stanowisko. Nie wymaga to wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

Publikacja: 27.08.2019 05:30

Zmiana stanowiska urzędnika samorządowego w drodze polecenia służbowego

Foto: 123RF

- Pracownik zatrudniony na urzędniczym stanowisku w urzędzie gminy, w związku z reorganizacją tego urzędu i likwidacją zajmowanego przez niego stanowiska, ma zostać przeniesiony na inne stanowisko. Czy, jeżeli odmówi przejścia na inne stanowisko, to jego odmowa spowoduje automatycznie rozwiązanie z nim umowy o pracę?

Nie.

Czytaj także: Czy do zmiany stanowiska urzędnika państwowego mianowanego dojść może w trybie porozumienia stron?

W art. 23 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.) przyjęto, że – w razie reorganizacji jednostki – pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można przenieść na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom, jeżeli ze względu na likwidację zajmowanego przez niego stanowiska nie jest możliwe dalsze jego zatrudnienie na tym stanowisku. Pracownik ten zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługującego na nowym stanowisku, przez 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym nastąpiło przeniesienie na nowe stanowisko. W orzecznictwie zwraca się uwagę, że przepis ten ma na celu zapewnienie dalszego zatrudnienia pracownikowi, którego stanowisko ulega likwidacji, a nie utrzymanie jego dotychczasowych warunków pracy i płacy w niezmienionym stanie. Pracodawca nie musi więc przenieść pracownika na stanowisko hierarchicznie równe dotychczas zajmowanemu (wyrok Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2017 r., sygn. I PK 346/16, LEX nr 2305917).

Przyjmuje się także, że art. 23 u.s.g. jest samodzielną instytucją prawa urzędniczego, wyczerpująco uregulowaną w u.s.g. i bez podstaw do uzupełniającego, odpowiedniego stosowania w tym zakresie ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040), dalej k.p. (por. wyrok SN z 16 kwietnia 2015 r., sygn. I PK 217/14, OSNP 2017/2/17). Omawiany przepis umożliwia pracodawcy samorządowemu przeniesienie urzędnika na inne stanowisko w drodze jednostronnej czynności, niewymagającej wypowiedzenia warunków pracy i płacy z art. 42 k.p. Przeniesienie jest dokonywane bez zgody pracownika i stanowi polecenie służbowe. Jest ono skuteczne z datą określoną przez pracodawcę. Odmowa podporządkowania się temu poleceniu może być potraktowana przez pracodawcę jako ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego i uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Natomiast pracownik niezgadzający się na przeniesienie może złożyć wniosek o rozwiązanie z nim umowy o pracę za porozumieniem stron bądź wypowiedzieć umowę o pracę (por. wyrok SN z 20 stycznia 2015 r., sygn. I PK 149/14, OSNP 2016/9/115).

Przy wypowiedzeniu warunków pracy i płacy, w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych mu warunków, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia (por. art. 42 § 3 k.p.). Regulacja ta nie ma jednak zastosowania w przypadku przeniesienia urzędnika samorządowego na podstawie art. 23 u.s.g. Przeniesienie przewidziane w tym przepisie zmierza tylko do zmiany rodzaju powierzonej urzędnikowi samorządowemu pracy (stanowiska służbowego), a odmowa urzędnika nie prowadzi do rozwiązania umowy o pracę z mocy ustawy, bez konieczności składania przez strony dodatkowych oświadczeń woli.

Autorka jest radcą prawnym

podstawa prawna: art. 23 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 1282)

- Pracownik zatrudniony na urzędniczym stanowisku w urzędzie gminy, w związku z reorganizacją tego urzędu i likwidacją zajmowanego przez niego stanowiska, ma zostać przeniesiony na inne stanowisko. Czy, jeżeli odmówi przejścia na inne stanowisko, to jego odmowa spowoduje automatycznie rozwiązanie z nim umowy o pracę?

Nie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP