Sołtys, który jest radnym, otrzymuje dwie diety

Pełnienie dwóch różnych funkcji społecznych: radnego i sołtysa, uzasadnia przyznanie takiej osobie dwóch świadczeń za udział w sesji rady.

Aktualizacja: 17.08.2015 12:50 Publikacja: 14.08.2015 15:33

Sołtys, który jest radnym, otrzymuje dwie diety

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Z przepisów ustawy o samorządzie gminnym wynika, że radnemu za udział w pracach rady i jej komisji przysługuje dieta.

Ustawa ta stanowi również, że rada gminy może podjąć uchwałę przyznającą dietę sołtysowi, np. za uczestnictwo w sesji rady gminy.

W takiej sytuacji sołtysowi, który jest jednocześnie gminnym radnym, będzie przysługiwała (za udział w sesji rady) podwójna dieta. Pierwszą otrzyma on jako radny, drugą – jako sołtys.

Odrębne podstawy

– Ustawa o samorządzie gminnym zawiera dwie niezależne podstawy prawne do przyznania diet różnym podmiotom występującym w gminie, a mianowicie radnym i przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych: sołectw czy dzielnic – mówi Stanisław Bułajewski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Prawo radnego do diety wynika z art. 25 ust. 4 gminnej ustawy ustrojowej. Natomiast zgodnie z art. 37b ust. 1 tej ustawy rada gminy może ustanowić zasady, na jakich przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej.

– Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika zatem, że sołtysowi może zostać przyznana dieta, ale nie musi – wskazuje Stanisław Bułajewski. – Zależy to wyłącznie od woli rady. I dodaje, że pod pojęciem diety należy rozumieć wyrównywanie wydatków i strat spowodowanych pełnieniem określonej funkcji.

– Jeśli jednak rada gminy zdecyduje się na przyznanie sołtysom diety, to winna mieć na względzie, że to świadczenie dotyczy m.in. wykonywania czynności związanych z udziałem w pracach rady gminy – wskazuje prof. Andrzej Szewc z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Natomiast z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 3 listopada 2008 r. wynika, że z tego, iż osoba będąca sołtysem jest jednocześnie radnym, nie można wywodzić, że takiej osobie przysługuje tylko jedna dieta (albo radnego, albo sołtysa). Taka osoba winna otrzymywać dwa świadczenia, a to dlatego, że pełni dwie niezależne funkcje społeczne, a ograniczenie prawa obywateli musi posiadać umocowanie w przepisie ustawowym (sygn. IV SA/Gl 197/08).

W ustawie o samorządzie gminnym, jak i w innych ustawach, próżno jest szukać przepisu, który by wskazywał, że radnemu-sołtysowi za udział w pracach rady przysługuje tylko jedna dieta.

Bez wyrównania

A co w sytuacji, w której uchwała rady gminy przewidywała wadliwie, że za udział w pracach rady radnemu-sołtysowi przysługuje jedna dieta? Czy istnieje obowiązek wyrównania tego świadczenia?

– Z całą stanowczością nie – mówi Stanisław Bułajewski. – Rada działała bowiem na podstawie uchwał, które co prawda były wadliwie skonstruowane, jednak stanowiły prawo, które było prawem wewnętrznie obowiązującym i jako takie musiało być stosowane. Także w obecnej kadencji radni, którzy wypełniają jednocześnie funkcje przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych, uzyskają prawo do dwóch diet, ale jedynie z chwilą wejścia w życie nowych uchwał – wskazuje.

Z przepisów ustawy o samorządzie gminnym wynika, że radnemu za udział w pracach rady i jej komisji przysługuje dieta.

Ustawa ta stanowi również, że rada gminy może podjąć uchwałę przyznającą dietę sołtysowi, np. za uczestnictwo w sesji rady gminy.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP