Koronawirus: Rada gminy może postanowić o odstąpieniu od dochodzenia należności

Organ stanowiący gminy – co do zasady – ustala ogólne reguły restrukturyzacji należności. Nie dotyczy to jednak uchwał podejmowanych w trybie art. 15zzzf tarczy antykryzysowej, w stosunku do podmiotu, którego płynność finansowa pogorszyła się w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Publikacja: 03.08.2020 16:45

Koronawirus: Rada gminy może postanowić o odstąpieniu od dochodzenia należności

Foto: Adobe Stock

- Czy wójt musi uzyskać zgodę rady gminy na udzielenie pożyczki stowarzyszeniu które realizuje różne zadania gminy? Czy w razie umorzenia jakiejś części tej pożyczki też jest wymagana zgoda rady? Czy wójt sam może umorzyć część pożyczki albo odstąpić od dochodzenia należności?

Z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. i ustawy o samorządzie gminnym wynika, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez wójta w roku budżetowym. Przepis ten wyznacza więc ramy prawne do działań legislacyjnych dla rady gminy. Do kompetencji rady gminy należy jedynie ustalanie maksymalnej wysokości pożyczek udzielanych z budżetu. Przepis ten nie upoważnia jednak tego organu gminy, do innych działań związanych z tymi pożyczkami. Te są bowiem zarezerwowane dla organu wykonawczego gminy. Ma to uzasadnienie w treści art. 30 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy, z którego wynika, że do zadań wójta należy w szczególności wykonywanie budżetu. Przejawem wykonywania budżetu jest zaś m.in. udzielanie pożyczek. Na kanwie ww. regulacji w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach z 2 lipca 2019 r. (Uchwała Nr 287/XVII/2019) stwierdzono nieważność uchwały rady gminy w sprawie udzielenia pożyczki dla stowarzyszenia. Zasadniczym motywem takiego rozstrzygnięcia było przekroczenie przez radę gminy zakresu upoważnienia ustawowego do udzielania pożyczek z budżetu gminy.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP