Papież Franciszek przeprasza za pedofilię w Kościele irlandzkim

Mimo że Irlandczycy porzucają religię, to setki tysięcy z nich przyszło na mszę z Franciszkiem.

Aktualizacja: 26.08.2018 22:06 Publikacja: 26.08.2018 18:24

Nieliczni protestujący w trakcie przejazdu papieża Franciszka ulicami Dublina

Nieliczni protestujący w trakcie przejazdu papieża Franciszka ulicami Dublina

Foto: AFP

Po raz pierwszy od 39 lat do Irlandii przybył z pielgrzymką Ojciec Święty. Poprzednia, w 1979 roku Jana Pawła II, była świadectwem triumfu Kościoła katolickiego na Zielonej Wyspie. Ale wstrząsany od dwóch dekad skandalami obyczajowymi stracił już autorytet moralny.

– Błagam Pana o przebaczenie za te grzechy, za zgorszenie i zdradę – powiedział już pierwszego dnia pielgrzymki Franciszek w irlandzkim sanktuarium maryjnym w Knock.

„Przed wizytą odczuwana była w Irlandii duża ekscytacja" – stwierdziła arabska telewizja al-Jazeera. – Domy odnowiono, ulice wyczyszczono, próbujemy zrobić wszystko, co trzeba na jego przyjazd. Wielu ma nadzieję, że przywróci wiarę, przede wszystkim młodym – powiedział jej Bernice Byrne z Dublina.

Winowajcy na wolności

Dwa lata po pielgrzymce Jana Pawła II aż 93 proc. Irlandczyków deklarowało się jako katolicy, którzy co tydzień chodzą do kościoła. Obecnie tylko ok. 30 proc. uczestniczy w niedzielnych mszach, choć nadal 78 proc. twierdzi, że są katolikami. Jednak wśród młodzieży w wieku 15–34 lata już tylko połowa tak się określa. Socjologowie zauważają od początku wieku szybki przyrost grupy odrzucającej w ogóle religię.

Towarzyszy temu spadek powołań kapłańskich. Z tego powodu zamknięto jedyne seminarium duchowne w Irlandii Północnej. – Mam 70 lat i to jest średnia wieku kapłanów – powiedział jeden z irlandzkich księży.

Wyspa uchodząca wcześniej za bastion katolicyzmu (o który zajadle walczyła z anglikańskim imperium brytyjskim) w 2015 roku jako jedyny kraj na świecie w powszechnym głosowaniu zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe. Już w tym roku ponad 2/3 głosujących w referendum zgodziło się na usunięcie konstytucyjnego zakazu aborcji.

Kryzys zaczął się wraz z początkiem lat 90., gdy okazało się, że biskup Eamonn Casey – który koncelebrował papieską mszę – ma syna. Jednocześnie eksplodowała cała seria skandali z księżmi pedofilami. Obecnie na listach organizacji społecznych oraz specjalnej komisji Kościoła irlandzkiego jest ponad tysiąc osób, które jako dzieci zostały wykorzystane seksualnie przez duchownych. – 94 proc. winowajców chodzi spokojnie na wolności – mówił z goryczą przed papieską wizytą jeden z poszkodowanych.

– Papież doskonale wie, że pielgrzymka nie będzie dotyczyła tylko rodziny (oficjalnie Franciszek przyjeżdża na Światowe Forum Rodzin – red.) – powiedział przed przyjazdem rzecznik Watykanu.

Irlandzki paradoks

– Nikt z nas nie może uwolnić się od wzruszenia z powodu losów małoletnich, którzy stali się ofiarami wykorzystania, zostali okradzeni z niewinności i porzuceni z bliznami bolesnych wspomnień. Ta otwarta rana rzuca nam wzywanie, by być stanowczymi i zdecydowanymi w poszukiwaniu prawdy i sprawiedliwości – mówił papiez w Knock o setkach (jeśli nie o tysiącach) ofiar księży-pedofilów.

Irlandczycy od dwóch dekad mieli pretensje właśnie do Watykanu o współudział w ukrywaniu przestępstw duchownych. Podejrzanych rozsyłano z Irlandii do odległych parafii w USA, Kanadzie czy Australii, co – zdaniem krytyków – byłoby niemożliwe bez co najmniej wiedzy Rzymu. Mimo skazania kilku irlandzkich księży w USA niechęć Watykanu do zajęcia się problemem pedofilii doprowadziła do gwałtownego konfliktu Dublinu z kurią watykańską. W przemówieniu wygłoszonym w 2011 roku ówczesny premier Enda Kenny oskarżył Watykan o lekceważenie zarówno tego problemu, jak i jego ofiar. – Elitaryzm, narcyzm i dysfunkcjonalność dominują w kulturze Watykanu po dziś dzień – mówił parlamentarzystom. Efektem wystąpienia było zamknięcie w tym samym roku nuncjatury w Dublinie. Stosunki dyplomatyczne wznowiono dopiero w 2014 roku już za pontyfikatu Franciszka.

„To był moment podsumowania upadku moralnego instytucji, która wcześniej była kulturowo tożsama z narodem irlandzkim, z irlandzkością" – napisał o przemówieniu premiera Eamon Meher w wydanej w Dublinie książce „Tracing Cultural Legacy of Irish Catholicism". Autorytet kościoła bardzo powoli obecnie odbudowuje arcybiskup Dublina Diarmuid Martin, który wprowadził obowiązek informowania organów śledczych o przestępstwach księży. Wcześniej takiemu obowiązkowi sprzeciwiał się Watykan, teraz część Irlandczyków chciałaby, by papież przeprosił za to.

– Wygląda to na jakiś paradoks. Jesteśmy na etapie, w którym sami siebie uważamy się za społeczeństwo postkatolickie. Ale ludzie nie potrafią przestać mówić o katolicyzmie – powiedział jednak Meher na widok tłumów, które zdążały na msze z Franciszkiem. W Dublinie wzięło w niej udział ponad pół miliona osób. ©?

Po raz pierwszy od 39 lat do Irlandii przybył z pielgrzymką Ojciec Święty. Poprzednia, w 1979 roku Jana Pawła II, była świadectwem triumfu Kościoła katolickiego na Zielonej Wyspie. Ale wstrząsany od dwóch dekad skandalami obyczajowymi stracił już autorytet moralny.

– Błagam Pana o przebaczenie za te grzechy, za zgorszenie i zdradę – powiedział już pierwszego dnia pielgrzymki Franciszek w irlandzkim sanktuarium maryjnym w Knock.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Rosyjska wojna z książkami. „Propagowanie nietradycyjnych preferencji seksualnych”
Społeczeństwo
Wielka Brytania zwróci cztery włócznie potomkom rdzennych mieszkańców Australii
Społeczeństwo
Pomarańczowe niebo nad Grecją. "Pył może być niebezpieczny"
Społeczeństwo
Sąd pozwolił na eutanazję, choć prawo jej zakazuje. Pierwszy taki przypadek
Społeczeństwo
Hipopotam okazał się samicą. Przez lata ZOO myślało, że jest samcem