Szef Inspektoratu Sił Powietrznych poleciał za nagrodę dla dziennikarza TVN?

Szef MON odwołał szefa Inspektoratu Sił Powietrznych gen. Mirosława Jemielniaka. Czy powodem było to, że wręczył nagrodę dziennikarzowi TVN?

Aktualizacja: 04.09.2018 11:07 Publikacja: 04.09.2018 10:47

Gen. Mirosław Jemielniak (tu jeszcze w stopniu pułkownika)

Gen. Mirosław Jemielniak (tu jeszcze w stopniu pułkownika)

Foto: Fotorzepa/ Darek Golik

Jako pierwszy o odwołaniu szefa Inspektoratu Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych poinformował na twitterze dziennikarz "Polityki" Marek Świerczyński. Rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych nie chciał na ten temat z nami rozmawiać. Skierował nas do MON.

Osoba z zespołu prasowego MON (nie znamy jej nazwiska) nie chciała nam na razie potwierdzić tej informacji. Usłyszeliśmy tylko, że być może niebawem w tej sprawie pojawi się komunikat prasowy kierownictwa resortu.

Co ciekawe na twitterze pośrednio informację tę potwierdził wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, który enigmatycznie stwierdził, że to „stare info z poprzedniego tygodnia".

Z źródeł bliskich MON wynika, że powód odwołania generała może być absurdalny. Chodzi o to, że w trakcie uroczystości związanych ze Świętem Lotnictwa wręczył on nagrodę „Błękitnych Skrzydeł" dziennikarzowi TVN Piotrowi Świerczkowi. Uroczystość odbyła się z udziałem wiceministra Wojciecha Skurkiewicza, który był zaskoczony uhonorowaniem dziennikarza tej stacji.

Nagrodę ustanowiła redakcja pisma „Skrzydlata Polska". Od 1990 roku jest ona przyznawana przez redakcję „Skrzydlatej Polski" oraz Krajową Radę Lotnictwa przy wsparciu Aeroklubu Polskiego. Otrzymali ją m.in. wybitni piloci, konstruktorzy, a także osoby zajmujące się popularyzacją tej tematyki. Przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w lotnictwie polskim.

Piotr Świerczek został wyróżniony za „popularyzację wiedzy lotniczej i liczne felietony w najbardziej przestępny sposób ukazujące przeciętnemu widzowi skomplikowane problemy techniki".

Przypomnijmy, że Siły Powietrzne znajdują się w stanie kryzysu – o czym pisaliśmy w „Rzeczpospolitej". W ciągu kilku miesięcy doszło do trzech wypadków lotniczych, w tym dwóch samolotów MIG-29. Latem w wypadku zginął pilot tego samolotu. Od tego czasu uziemione są samoloty MIG – 29 i SU – 22. Badana jest przyczyna awarii systemu awaryjnego opuszczania samolotu przez pilota. Trzonem sił powietrznych są teraz tylko samoloty F-16. Na razie MON nie informuje czy ma zamiar zakupić nowe samoloty, które zastąpią mające już ok. 30 lat posowieckie maszyny.

Resort obrony nie informuje kto zastąpi odwołanego generała. Dziennikarz Marek Świerczyński podaje na twiiterze, że może go zastąpić gen. Jacek Pszczoła.

Służby
Dymisje w Służbie Ochrony Państwa. Decyzję podjął minister Marcin Kierwiński
Służby
Akcja ABW w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Oskarżony obywatel RP
Służby
Ministerialna kontrola w Służbie Ochrony Państwa. Wyniki niejawne
Służby
Cała prawda o Pegasusie. Jak działał, jakich materiałów dostarczał, kogo podsłuchiwano?
Służby
Centralne Biuro Antykorupcyjne przechodzi do historii. Rząd chce uzdrowić służbę