Morawiecki kieruje decyzję TSUE do zbadania przez TK

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skierowanie decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego.

Aktualizacja: 09.04.2020 06:36 Publikacja: 08.04.2020 21:42

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Morawiecki uważa, że to do kompetencji państw członkowskich należy reforma sądownictwa,.

Przypomnijmy, że w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadecydował o zamrożeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów - zdecydował TSUE. Państwo dostało miesięczny termin na poinformowanie Komisji Europejskiej, co zrobiły dla pełnego wdrożenia dzisiejszej decyzji TSUE.

Czytaj także: TSUE ratuje sędziów, nie topi Izby Dysycplinarnej

W wydanym w środę postanowieniu Trybunał odrzucił argumenty Polski dotyczące niedopuszczalności złożonego przez Komisję wniosku. Odnosząc się do własnej właściwości do zarządzenia takich środków, TSUE podkreślił, że chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich należy do kompetencji tych ostatnich, to wciąż przy wykonywaniu tej kompetencji państwa członkowskie mają obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających dla nich z prawa Unii.

- Każde państwo członkowskie powinno zatem zapewnić, by system środków dyscyplinarnych obowiązujący w stosunku do sędziów sądów krajowych należących do ustanowionego przez to państwo systemu środków odwoławczych w dziedzinach objętych prawem Unii szanował zasadę niezawisłości sędziowskiej, także poprzez zagwarantowanie, by orzeczenia wydawane w postępowaniach dyscyplinarnych wszczynanych wobec sędziów tych sądów podlegały kontroli organu, który sam spełnia wymogi nierozerwalnie związane ze skuteczną ochroną sądową, w tym wymóg niezależności - wskazał TSUE. Dodał, iż w tych okolicznościach jest właściwy do zarządzenia środków tymczasowych zmierzających do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących kompetencji Izby Dyscyplinarnej w ramach systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Morawiecki uważa, że to do kompetencji państw członkowskich należy reforma sądownictwa,.

Przypomnijmy, że w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadecydował o zamrożeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe