Organizacje prowadzące Obywatelski Monitoring Wyborów Sędziów Trybunału Konstytucyjnego zwróciły się także z prośbą do kandydata o ustosunkowanie się do kwestii nieodebrania ślubowania przez Prezydenta RP od trzech sędziów wybranych zgodnie z przepisami w październiku 2015 r. przez Sejm VII kadencji. Ponadto koalicja zapytała o stanowisko prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego wobec nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r., który uchylił w całości nowelizację ustawy o TK przyjętą w grudniu 2015 r.

Organizacje zaangażowane w Monitoring Wyborów Sędziów Trybunału Konstytucyjnego wciąż śledzą niezakończony proces wyboru trzech sędziów, którzy rozpoczęli swoje kadencje w listopadzie 2015 r., lecz wciąż nie mogą orzekać. Podkreślono ponownie, że obowiązek odebrania od nich ślubowania przez Prezydenta wynika z wyroków TK z 3 i 9 grudnia 2015 r., które mają moc powszechnie obowiązującą.

Kandydatura prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego została zgłoszona przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości 29 marca 2016 r. Pozostałe kluby nie wskazały swojego kandydata na miejsce sędziego TK Mirosława Granata, któremu kończy się kadencja 27 kwietnia.

Obywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest realizowany od 2006 r. przez trzy organizacje pozarządowe: Helsińską Fundację Praw Człowieka, INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa oraz Polską Sekcję Międzynarodowej Komisji Prawników.

Stanowisko koalicji dostępne jest tutaj.