Podczas Zgromadzenia podjęta została uchwała, w której sędziowie zaapelowali do większości parlamentarno-rządowej o wykazanie rzeczywistej woli przyjęcia rozwiązań nie naruszających zasady trójpodziału władz, niezależności sądów, niezawisłości i nieusuwalności sędziów.

W dokumencie sędziowie podtrzymali uchwałę z 16 stycznia 2018 r., że uchwalone przez Parlament i podpisane przez Prezydenta w 2017 r. nowe ustawy, dotyczące sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa - które były przygotowane z naruszeniem podstawowych reguł tworzenia prawa, bez należytych konsultacji, po zlekceważeniu ujawnionych opinii naukowych - są w wielu rozwiązaniach sprzeczne z normami obowiązującej Konstytucji RP, łamią zasady trójpodziału władz, niezależności sądów, niezawisłości i nieusuwalności sędziów.

W uchwale sędziowie SN apelują do przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej o wykazanie rzeczywistej woli przyjęcia rozwiązań, które nie naruszają zasady trójpodziału władz, niezależności sądów, niezawisłości i nieusuwalności sędziów. Jak zaznaczają, dotyczy to w pierwszym rzędzie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

- Nie jest jeszcze za późno na dokonanie stosownych zmian ustawodawczych oraz na skoncentrowanie uwagi na tym, co jest rzeczywistym problemem wymiaru sprawiedliwości, a więc na realnej, a nie pozorowanej zmianie procedur oraz na takim unormowaniu zakresu kognicji sądów, która pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania na prawomocne orzeczenie oraz przybliży sądy do obywateli, w tym także przez zwiększenie udziału czynnika społecznego w orzekaniu – czytamy.

Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego SN zostało odroczone i będzie kontynuowane w piątek, 13 kwietnia o godzinie 13.