fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Nazwiska Julii Przyłębskiej nie ma na "liście Zaradkiewicza" - już wiadomo dlaczego

Julia Przyłębska
Trybunał Konstytucyjny
Na liście 746 sędziów, którzy zostali nominowani w czasach PRL nie znalazło się nazwisko prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Wirtualna Polska dotarła do pisma, w którym wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska tłumaczy, dlaczego tak się stało.

Chodzi o listę ujawnioną przez media prawicowe na początku grudnia 2019 r.  Została sporządzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości na wniosek  Kamila Zaradkiewicza, sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.  Zaradkiewicz  zwrócił się do Trybunału w Luksemburgu o wskazanie, czy w rozumieniu prawa Unii sądem niezawisłym i bezstronnym jest taki, w którym zasiada osoba powołana po raz pierwszy lub kolejny przez Radę Państwa przed 1990 r.

Lista opublikowana w internecie zawierała nazwiska 747 sędziów orzekających aktualnie w sądach, którzy zostali powołani przez Radę Państwa PRL. 

Dziennikarz RMF FM Tomasz Skory zauważył, że brakuje na niej prezes Trybunały Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, która sędzią jest od 1987 r. O swoim odkryciu poinformował na Twitterze, dołączając  kopię biografii Julii Przyłębskiej.

Z pytaniem o oficjalny powód pominięcia prezes TK zwrócił się do resortu sprawiedliwości poseł Platformy Cezary Tomczyk.

Wirtualna Polska publikuje oficjalną odpowiedź, jaką otrzymał on 21 stycznia od wiceminister sprawiedliwości Anny Dalkowskiej.

- Sędzia Julia Anna Przyłębska uchwałą Rady Państwa z 30 stycznia 1987 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Poznaniu – potwierdza Anna Dalkowska i przedstawia dalszy przebieg kariery zawodowej obecnej szefowej TK:

"Od 1 grudnia 1990 r. do 29 lutego 1992 r. na podstawie kolejnych decyzji Ministra Sprawiedliwości była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu. Postanowieniem Prezydenta z 7 stycznia 1992 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu. Pracowała tam do 1 marca 1998 r. Następnie postanowieniem Prezydenta z 30 października 2001 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, a z dniem 1 marca 2003 r. uległ rozwiązaniu stosunek służbowy. 19 marca 2007 r. została ponownie powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu i pełniła funkcję do 12 stycznia 2016 r. w związku z wyborem jej przez Sejm RP na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego" - napisała wiceminister.

Jak wyjaśnia, lista sędziów sądów powszechnych obecnie orzekających którzy zostali powołani przez Radę Państwa, została ustalona na podstawie zintegrowanego systemu rachunkowości i kadr. Została przekazana dr hab. Kamilowi Zaradkiewiczowi w drodze dostępu do informacji publicznej decyzją Dariusza Pawłyszcze, dyrektora Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych MS.

- Powołana lista obejmowała – zgodnie z treścią zapytania dr hab. Kamila Zaradkiewicza – jedynie sędziów aktualnie orzekających w sądach powszechnych, którzy zostali powołani przez Radę Państwa, co zostało zaznaczone w udzielonej informacji, a ponieważ Pani Julia Anna Przyłębska nie jest aktualnie sędzią sądu powszechnego, nie została na niej ujęta – wyjaśnia podsekretarz stanu Anna Dalkowska z resortu sprawiedliwości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA