fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Jest wniosek KRS do TK. Sędzia Dudzicz ujawnia, o co pyta Rada

YouTube
Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów procedury cywilnej i karnej, które pozwalają uznać, że sędzia powołany przez prezydenta na wniosek obecnej KRS jest sędzią nieuprawnionym - poinformował w piątek członek KRS sędzia Jarosław Dudzicz.

Uchwałę "w przedmiocie wystąpienia z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego" KRS podjęła na dzisiejszym posiedzeniu. Rada wniosła do TK o udzielenie zabezpieczenia poprzez wstrzymanie skuteczności uchwały połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał - ujawnił Dudzicz.

Pytany przez dziennikarzy, co mają zrobić sędziowie w związku z uchwałą SN, odparł, że on nie zastosowałby się do uchwały SN.

- My tej uchwały nie ignorujemy, przyjmujemy do wiadomości, że taka uchwała zapadła. Naszym zdaniem taka uchwała nie powinna zapaść i w związku z tym zwracamy się do TK, żeby tę sprawę wyjaśnił - powiedział sędzia Dudzicz.

Czytaj też:

Na dzisiejszym posiedzeniu KRS przyjęła też stanowisko, że na "mocy art. 180 ust. 1 i 2 Konstytucji RP sędziowie, od momentu powołania ich przez Prezydenta RP są nieusuwalni", a "jakiekolwiek działania zmierzające do pozbawienia Prezydenta RP wskazanej prerogatywy są działaniami wprost łamiącymi zasadę niezawisłości sędziego. Nawet akt rangi ustawy nie może złamać tej konstytucyjnie przyznanej sędziemu gwarancji. Tym bardziej nie może to zostać dokonane mocą wyroku, a nawet uchwały sądu".

Rada zaznaczyła, że jedynym wyjątkiem jest złożenie sędziego z urzędu lub zawieszenie w urzędowaniu na mocy orzeczenia sądu dyscyplinarnego, w sprawie indywidualnej, w odniesieniu do osoby konkretnego sędziego, co przewidział wyraźnie ustawodawca. - W związku z tym sędzia, co do którego nie wydano orzeczenia o złożeniu go z urzędu lub zawieszeniu go w urzędowaniu nie ma uprawnienia do powstrzymania się od orzekania i wykonywania obowiązków służbowych - wskazuje KRS.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA