fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Apel stowarzyszenia Themis do sędziów po uchwale Sądu Najwyższego

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Stowarzyszenie Themis wystosowało w piątek apel do sędziów powołanych przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Nie pozwólmy, aby zachłanność władzy wykonawczej podzieliła nas – sędziów na „na naszych i waszych" - podkreślono.

W czwartek połączone izby Sądu Najwyższego wydały uchwałę, zgodnie z którą sędziowie powołani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie powinni orzekać. SN stwierdził, że uchwała obowiązuje od piątku, i w ten sposób uratował orzeczenia wydane do tej pory przez te składy – które pozostają ważne. Uchwała działa więc na przyszłość i wynika z niej, że jeśli sędziowie ci nadal by orzekali, ich wyrokom grozi nieważność (w procedurze cywilnej) lub stwierdzenie, że sąd był nienależycie obsadzony (w procedurze karnej).

Jednocześnie SN stwierdził, że rozważania te nie dotyczą Izby Dyscyplinarnej SN, której orzeczenia od początku zostały uznane za nieważne.

W związku z czwartkową uchwałą Stowarzyszenia Sędziów Themis wystosowało apel do sędziów sadów powszechnych.

- Apelujemy szczególnie do sędziów powołanych przy udziale neoKRS, aby powstrzymali się od orzekania, ważąc, że wydawanie przez nich orzeczeń może działać na szkodę obywateli, którzy maja prawo do pełnego przekonania, iż występują przed niezależnym i bezstronnym sądem - czytamy w uchwale opublikowanej na stronie internetowej stowarzyszenia.

- Jesteśmy pewni, że dzięki Waszej odważnej postawie i opowiedzeniu się po stronie państwa prawa, mimo gróźb ścigania dyscyplinarnego, dacie świadectwo obrony tych wartości, którym ślubowaliście. Nie pozwólmy, aby zachłanność władzy wykonawczej podzieliła nas – sędziów na „na naszych i waszych" - podkreślono.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA