Nowa procedura arbitrażowa dla firm przyspieszy pracę sądów

Nowa procedura arbitrażowa dla firm.

Aktualizacja: 01.07.2018 10:48 Publikacja: 01.07.2018 09:00

Nowa procedura arbitrażowa dla firm przyspieszy pracę sądów

Foto: www.sxc.hu

Z roku na rok przybywa sporów sądowych, jednak efektywność ich rozstrzygania w sądownictwie powszechnym pozostawia wiele do życzenia. Coraz większą popularnością cieszą się więc alternatywne metody ich rozwiązywania, np. arbitraż.

Czytaj także: Arbitraż: jak firma może ominąć zatory w sądach

W krajach zachodnich arbitraż wykorzystywany jest bardzo często, w Polsce wciąż niedoceniany. Jeden z powodów to brak wiedzy – według statystyk resortu sprawiedliwości ponad 50 proc. respondentów w ogóle nie wie, co to arbitraż. A jest on atrakcyjną alternatywą rozwiązywania sporów, zwłaszcza dla przedsiębiorców. Dlaczego? Bo postępowania przed sądami arbitrażowymi są jednoinstancyjne, poufne i trwają znacznie krócej niż te prowadzone przez sądy powszechne. Do tego strony same wybierają arbitra – specjalistę w dziedzinie, której spór dotyczy. A w sądach powszechnych sędziowie przydzielani są do spraw losowo.

Wyrok już po sześciu miesiącach

Na niekorzyść przedsiębiorców przede wszystkim gra czas – zaległości finansowe się piętrzą, więc spory prowadzone latami przed sądami powszechnymi dla wielu z nich oznaczają koniec działalności.

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej wychodzi im naprzeciw i od czerwca wprowadza nową procedurę przyspieszoną. W takim postępowaniu wyrok powinien zapaść już w ciągu sześciu miesięcy od dnia zatwierdzenia lub podpisania protokołu posiedzenia organizacyjnego (dla przykładu w ubiegłym roku średni czas rozpatrywania spraw w Sądzie Arbitrażowym przy KIG wynosił rok).

W założeniu procedury przyspieszone tworzy się do rozwiązywania drobnych i nieskomplikowanych sporów. Automatycznie kierowane są do nich sprawy o wartości przedmiotu sporu nieprzekraczającej 80 tys. zł. W pozostałych przypadkach nastąpi to, jeżeli strony wyrażą na to zgodę. Niezależnie od wartości przedmiotu sporu na każdym etapie postępowania strony mogą podjąć decyzję o odstąpieniu od stosowania procedury przyspieszonej, co jest równoznaczne z rozpoznaniem sprawy na zasadach ogólnych.

Pierwszy krok to zapis

Postępowanie przyspieszone to także znacznie krótsze terminy poszczególnych czynności i uproszczony podstawowy tryb procedowania. Oznacza to, że sprawy powierza się co do zasady jednemu arbitrowi, rezygnuje się z możliwości przeprowadzenia rozprawy (lub znacznie ją ogranicza) na rzecz postępowania dowodowego prowadzonego w oparciu o dokumenty, np. dowód z opinii biegłego przeprowadzany jest wyłącznie na podstawie opinii pisemnej. W procedurze przyspieszonej obowiązkowe jest posiedzenie organizacyjne oraz wydanie postanowienia określającego harmonogram postępowania. A komunikacja i doręczenia odbywają się co do zasady drogą elektroniczną.

Co w takim razie powinni zrobić przedsiębiorcy, by poddać się arbitrażowi? W umowie, na fakturze, a nawet w wymianie korespondencji wystarczy dokonać tzw. zapisu na sąd polubowny. Istotne jest bowiem, by wchodząc w relację prawną, już myśleć o możliwości rozwiązywania sporu, który w przyszłości nie musi, ale może się pojawić.

Autorka jest dyrektorem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie

Z roku na rok przybywa sporów sądowych, jednak efektywność ich rozstrzygania w sądownictwie powszechnym pozostawia wiele do życzenia. Coraz większą popularnością cieszą się więc alternatywne metody ich rozwiązywania, np. arbitraż.

Czytaj także: Arbitraż: jak firma może ominąć zatory w sądach

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Co dalej z podsłuchami i Pegasusem po raporcie Adama Bodnara
Opinie Prawne
Ewa Łętowska: Złudzenie konstytucjonalisty
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Podsłuchy praworządne. Jak podsłuchuje PO, to już jest OK
Opinie Prawne
Antoni Bojańczyk: Dobra i zła polityczność sędziego
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Likwidacja CBA nie może być kolejnym nieprzemyślanym eksperymentem