Zgodnie z art. 555 i art. 603 k.c., w ramach umowy zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy (ruchomości i nieruchomości), a także praw majątkowych (prawa na dobrach niematerialnych, prawa rzeczowe w tym akcesoryjne, udziały i akcje, wierzytelności i roszczenia), zespołów rzeczy i praw (przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część) oraz energii (elektrycznej, cieplnej, wodnej, gazowej) w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy (prawa, zespołu rzeczy i praw, energii).
Obowiązki stron
Podstawowe obowiązki stron umowy zamiany są takie same, różny jest natomiast przedmiot wzajemnych świadczeń. Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży (np. w zakresie rękojmi za wady, sprzedaży na próbę, czy prawa odkupu). Pamiętać również należy, że jeżeli przedmiotem umowy zamiany są nieruchomości, to umowa taka dla swojej ważności wymaga formy aktu notarialnego (art. 158 k.c.). Z kolei, przen...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.