Sprawozdanie finansowe spółki w likwidacji

Pomimo zaistnienia przesłanek do rozwiązania spółki i otwarcia likwidacji, to kierownictwo w dalszym ciągu zobowiązane jest do spełniania szeregu obowiązków rachunkowych oraz księgowych, a w tym między innymi do sporządzenia, zatwierdzenia i złożenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z działalności spółki po każdym zakończonym roku obrotowym.

Publikacja: 25.03.2024 04:30

Sprawozdanie finansowe spółki w likwidacji

Foto: Adobe Stock

Według art. 281 § 2 Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.) likwidatorzy zobowiązani są do składania zgromadzeniu wspólników po upływie każdego roku obrotowego sprawozdania ze swej działalności oraz sprawozdania finansowego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z przepisami, otwarcie likwidacji nie powoduje zmiany roku obrotowego spółki. Oznacza to, że rozpoczęty już rok obrotowy podczas, którego miało miejsce otwarcie likwidacji, trwa dalej i dobiega końca wraz z datą określoną w umowie spółki.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a