fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Spłata byłego małżonka bez prawa do ulgi mieszkaniowej w PIT - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Mąż nie uniknie podatku, jeśli sprzeda własne mieszkanie i przekaże pieniądze byłej żonie, by zrzekła się prawa do wspólnego domu.

Skarbówka restrykcyjnie traktuje kwestię rozliczeń majątkowych między rozwodzącymi się podatnikami. Spłata byłego małżonka nie jest uznawana za nabycie nieruchomości. To oznacza, że podatnik, który sprzedaje własne mieszkanie, by zrealizować spłatę, nie ma prawa do ulgi mieszkaniowej.

Czytaj także:

Niekorzystną interpretację otrzymał podatnik, który nabył mieszkanie w spadku w 2013 r. i sprzedał w 2018 r., a więc przed upływem pięciu lat. Całą kwotę przeznaczył na spłatę byłej żony. W efekcie został wyłącznym właścicielem wspólnego domu.

Napisał, że w 2019 r. zakończył się proces rozwodowy, w wyniku którego został zobowiązany do przekazania byłej żonie 50 proc. wartości domu jako jej udziału we wspólności majątkowej. Zapytał, czy kwotę przekazaną byłej małżonce uzyskaną ze sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat od nabycia może uznać za wydatek na własne cele mieszkaniowe, który zwalnia od podatku dochodowego. Jego zdaniem tak, ponieważ we wspólnym do niedawna domu będzie realizował własne cele mieszkaniowe.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał jednak negatywną interpretację. Przypomniał, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z podatku po upływie pięciu lat od nabycia. Jeśli sprzedaż nastąpi przed tym terminem, podatnik też może uniknąć jego zapłaty. Wystarczy, że przeznaczy wszystkie pieniądze na własne cele mieszkaniowe, np. zakup nowego mieszkania.

Zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2017 r. (sygn. II FPS 2/17) wspólność małżeńska (łączna) to wspólność bezudziałowa. To oznacza, że datą nabycia domu jest data nabycia do ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Podział majątku dorobkowego małżonków nie jest „nowym momentem" nabycia. A więc spłaty między byłymi małżonkami nie są wydatkami na własne cele mieszkaniowe.

„Spłata na rzecz byłego małżonka jest wydatkiem dokonanym z tytułu podziału majątku wspólnego małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej. Nie stanowi natomiast wydatku na nabycie nieruchomości będącej przedmiotem podziału majątku dorobkowego małżonków, bowiem do nabycia w momencie podziału majątku nie doszło" – czytamy w interpretacji.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-2.4011.243.2019.1.KP

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA