PIT: Wszczepienia endoprotezy bez ulgi rehabilitacyjnej

Wydatków poniesionych na zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego nie można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Ulga może jednak objąć sam zakup endoprotezy, jeśli podatnik posiada stosowną fakturę.

Aktualizacja: 07.07.2015 13:29 Publikacja: 07.07.2015 11:45

PIT: Wszczepienia endoprotezy bez ulgi rehabilitacyjnej

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 24 czerwca przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (IBPBII/1/4511-232/15/MZ).

Z pytaniem o możliwość skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej zwróciła się do fiskusa emerytka, która od 30 lat jest pod stałą opieką lekarzy reumatologów i ortopedów z powodu choroby stawów. Od pięciu lat ma ona orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, korzysta z zabiegów w przychodniach rehabilitacyjnych i sanatoriach. Ponieważ jednak rehabilitacja przestała dawać oczekiwane efekty, a postępująca choroba uniemożliwiała chodzenie, lekarze zalecili kobiecie przeprowadzenie operacji wszczepienia endoprotezy. Na sfinansowanie takiego zabiegu przez NFZ trzeba byłoby czekać kilka lat. Z uwagi na narastający ból biodra kobieta zdecydowała się na przeprowadzenie zabiegu za własne pieniądze w prywatnej klinice. Zabieg pozwolił pacjentce odzyskać pełną sprawność prawego biodra. Klinika wystawiła podatniczce fakturę obejmującą łączny koszt całego zabiegu bez wyszczególnienia kosztu endoprotezy.

We wniosku o interpretację podatniczka napisała, że wydatek na wszczepienie endoprotezy wydatkiem poniesionym w celu rehabilitacyjnym. Powołała się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 listopada 2011 r. (sygn. akt II FSK 1927/09). Zdaniem sądu wydatek na operację endoprotezy stawu biodrowego i zakup tej endoprotezy ponoszony jest w celach rehabilitacyjnych i nie ma znaczenia, że związany jest z przeprowadzeniem zabiegu operacyjnego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził jednak, że nie zgadza się z NSA i uznał stanowisko kobiety za nieprawidłowe.

- Chociaż bowiem wydatek na wszczepienie endoprotezy jest wydatkiem poniesionym w celach rehabilitacyjnych – w celach przywracających sprawność Wnioskodawczyni – to jednak nie może zostać odliczony przez Wnioskodawczynię od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani żadnego innego przepisu traktującego o odliczeniu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne lub związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych – stwierdził fiskus.

To dlatego, że na podstawie faktury, którą podatniczka dostała w klinice, nie można wyodrębnić kosztów endoprotezy od kosztów całego zabiegu. Sam zabieg zaś jest typowym zabiegiem operacyjnym, a nie zabiegiem usprawniającym jak zabiegi fizykoterapeutyczne, wodolecznicze, światłolecznicze itp. , który często przeprowadzane są właśnie po zabiegu operacyjnym.

- Ustawodawca wyraźnie wskazał jako warunek odliczenia wydatek poniesiony na zabieg rehabilitacyjny. Gdyby jego wolą było, aby każdego rodzaju działania medyczne (w tym operacje) uznać jako podstawę do odliczenia, to zapewne użyłby innego sformułowania. Z tego względu stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe – odpisał podatniczce Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP