fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Regulowanie należności w firmie i rachunek płatniczy – coraz więcej wątpliwości

Adobe Stock
Przepisy zmieniające zasady wyłączania z kosztów podatkowych wydatków zapłaconych bez pośrednictwa rachunku płatniczego wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 r. Sam obowiązek dokonywania niektórych płatności za pośrednictwem rachunku bankowego nie jest nowy i wynika z ustawy – Prawo przedsiębiorców.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują także przepisy, limitujące możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków w odniesieniu do transakcji o wartości przekraczającej 15 tys. zł, jeżeli zapłata zostanie dokonana z pominięciem rachunku płatniczego. Natomiast kolejne obostrzenia wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. i od tego dnia nie zawsze wystarczy przelew na rachunek płatniczy, aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych. W niektórych przypadkach możliwość ta uzależniona będzie także od dokonania zapłaty na rachunek widniejący na białej liście podatników lub z zastosowaniem split payment czyli mechanizmu podzielonej płatności (MPP).

Obowiązkowy rachunek firmowy

Od 1 listopada 2019 r. ustawodawca wprowadził dla niektórych podatników obowiązek posiadania rachunku rozliczeniowego (firmowego). W związku z wprowadzeniem obowiązkowego split paymentu podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi, o których mowa w załączniku nr 15 d...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA