PIT i CIT: jak płacić uproszczone zaliczki na podatek

Podatnicy PIT i CIT muszą w ciągu roku podatkowego odprowadzać do urzędu skarbowego zaliczki na podatek. Po spełnieniu pewnych warunków można rozliczać je w jednakowej wysokości przez cały rok.

Publikacja: 20.11.2017 04:30

PIT i CIT: jak płacić uproszczone zaliczki na podatek

Foto: Adobe Stock

Podatnicy PIT, prowadzący działalność gospodarczą (również rozliczający się według stawki liniowej) oraz podatnicy CIT mają możliwość wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej w wysokości 1/12 kwoty podatku obliczonej według skali obowiązującej w danym roku podatkowym od dochodu uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym:

- w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy,

- w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa wyżej, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Ostateczne rozliczenie podatku za rok, w którym płaci się uproszczone zaliczki, następuje dopiero w zeznaniu rocznym.

Z którego roku

Zaliczki uproszczone płaci się przez cały rok podatkowy.

Przykład

Gdyby podatnik chciał wybrać tę metodę odprowadzania zaliczek od 2018 roku, dla obliczenia wysokości zaliczki w pierwszej kolejności musiałby uwzględnić dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazany w zeznaniu złożonym w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy, czyli wynikający z zeznania podatkowego złożonego w 2017 r. za rok 2016. Jeśli to nie byłoby możliwe, to podstawą byłoby zeznanie podatkowe za rok 2015. Jeśli jednak okazałoby się, że również i w tym roku dochód podlegający opodatkowaniu nie został wykazany, to wówczas rozliczanie podatku dochodowego w formie zaliczek uproszczonych nie byłoby możliwe.

Zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej nie mogą płacić podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Wymagane zawiadomienie

Aby płacić zaliczki w formie uproszczonej, konieczne jest zawiadomienie o tym urzędu skarbowego. Jest na to czas do 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy planuje się zastosować tę metodę rozliczania. Zawiadomienie musi mieć formę pisemną. Gdyby zatem podatnik chciał płacić uproszczone zaliczki w 2018 roku, to musiałby złożyć stosowne zawiadomienie do 20 lutego 2018 r.

Aż do odwołania

Co istotne, złożone zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik w terminie do 20 lutego w jednym z kolejnych lat zawiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego o chęci rezygnacji z rozliczania zaliczek w formie uproszczonej. Nie jest przy tym wymagana żadna zgoda urzędu skarbowej na zastosowanie tej formy rozliczenia. Poinformowanie urzędu skarbowego następuje w formie zawiadomienia, a nie wniosku.

Skutki korekty zeznania

Jeżeli podatnik złoży korektę zeznania, które było podstawą do obliczenia wysokości zaliczek uproszczonych i korekta ta powoduje zmianę wysokości podstawy obliczenia miesięcznych zaliczek płaconych w uproszczonej formie, to kwota tych zaliczek:

- ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia – jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w urzędzie skarbowym do końca roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który zaliczki są płacone w formie uproszczonej,

- ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia – jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w roku podatkowym, za który zaliczki są płacone w formie uproszczonej,

- nie zmienia się – jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w terminie późniejszym niż wymieniony wyżej.

Autor jest ekspertem podatkowym, doktorantem w Instytucie Nauk Prawnych PAN

podstawa prawna: art. 44 ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 2032 ze zm.)

podstawa prawna: art. 25 ust. 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 1888 ze zm.)

Podatnicy PIT, prowadzący działalność gospodarczą (również rozliczający się według stawki liniowej) oraz podatnicy CIT mają możliwość wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej w wysokości 1/12 kwoty podatku obliczonej według skali obowiązującej w danym roku podatkowym od dochodu uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym:

- w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy,

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP