Krzysztof Koślicki

Od budowli w budynku też trzeba zapłacić daninę

Ustawodawca nie rozróżnia – dla potrzeb opodatkowania – miejsca usytuowania budowli. Możliwe jest zatem opodatkowanie urządzeń oraz obiektów budowlanych usytuowanych w budynkach będących de facto także obiektem budowlanym.

Podatek od nieruchomości a brak dachu

Dopiero obiekt całkowicie i trwale pozbawiony dachu, nieosłonięty, nieograniczony od góry, przestaje być budynkiem w rozumieniu przepisów prawa budowlanego i tym samym nie trzeba od niego płacić podatku od nieruchomości.

Czy od samowoli budowlanej też trzeba zapłacić podatek

Przepisy uzależniają opodatkowanie budynków od określonego stanu faktycznego (zakończenia budowy lub wcześniejszego rozpoczęcia użytkowania), a nie od stanu prawnego (uzyskania prawa do wybudowania lub użytkowania obiektu).

Podatek od nieruchomości: wszyscy współwłaściciele muszą otrzymać identyczną decyzję podatkową

Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.

PIT i CIT: jak płacić uproszczone zaliczki na podatek

Podatnicy PIT i CIT muszą w ciągu roku podatkowego odprowadzać do urzędu skarbowego zaliczki na podatek. Po spełnieniu pewnych warunków można rozliczać je w jednakowej wysokości przez cały rok.

Od kiedy podatek od nieruchomości po zakończeniu budowy

Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości powstaje 1 stycznia roku następującego po tym, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie obiektu przed jego ostatecznym wykończeniem.

Wynajem mieszkania na doby z 8,5-proc. ryczałtem

Przychody z najmu mogą być rozliczane jako pochodzące z działalności gospodarczej lub najmu i dzierżawy (tzw. najmu prywatnego).

PIT: kursy i szkolenia w firmowych kosztach

Wydatki związane z edukacją i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, po spełnieniu kilku warunków, mogą być przez przedsiębiorcę rozliczone w jego rachunku podatkowym.

Usługi niematerialne trzeba odpowiednio udokumentować

Nabywane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą usługi doradcze, marketingowe i prawne mogą być kosztem uzyskania przychodów. Konieczne jest jednak ich prawidłowe wykazanie. Sama faktura to za mało.