Zasady opodatkowania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej

Rolnicy prowadzący działy specjalne, którzy w 2016 r. nie przekroczą limitu obrotów obligującego ich do prowadzenia ksiąg rachunkowych, mogą w przyszłym roku płacić podatek według stawek ustalonych dla określonej powierzchni upraw.

Publikacja: 06.10.2016 02:30

Zasady opodatkowania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej

Foto: 123RF

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady opodatkowania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (m.in. hodowla drobiu, uprawa grzybów, hodowla koni, prowadzenie pasiek, uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, hodowla zwierząt futerkowych). Przed 2016 r. przychody z tego typu źródeł były opodatkowane w korzystny sposób – podatkiem ryczałtowym na podstawie norm szacunkowych dochodu rocznego.

Przykład

Hodowca pieczarek osiągnął w 2015 r. przychód w kwocie 7 milionów złotych (równowartość 1 200 000 euro przelicza się na złote wg średniego kursu NBP z 1 października roku, w którym osiągnięty został przychód, tj. w analizowanym przypadku z 1 października 2015 r. – 4,2437 zł = 1 euro). Od 2016 r. hodowca ten rozlicza podatek dochodowy na zasadach ogólnych, prowadząc pełne księgi rachunkowe.

Sądy są bezlitosne

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, rolnicy osiągający przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, których przychody za 2015 r. wyniosły co najmniej równowartość w złotych kwoty 1 200 000 euro, od 2016 r. są zobowiązani prowadzić księgi rachunkowe. Kilkakrotnie potwierdzały to już sądy administracyjne, oddalając skargi podatników powołujących się na korzystną uchwałę 7 sędziów NSA z 17 stycznia 2011 r. (II FPS 2/10). Sądy podkreślały, że uchwała ta, która zwalniała rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, została wydana w odniesieniu do poprzednio obowiązującego stanu prawnego i nie odnosi się do obecnie obowiązujących przepisów wprowadzonych ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 699 ze zm.) Tak orzekł m.in. WSA w Krakowie w wyrokach z 23 maja 2016 r. (I SA/Kr 407/16) i z 29 czerwca 2016 r. (I SA/Kr 515/16), WSA w Szczecinie w wyrokach z 24 maja 2016 r. (I SA/Sz 321/16 oraz I SA/Sz 337/16). W ocenie przedstawicieli samego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) nieuzasadnione było utrzymywanie stanu prawnego, zgodnie z którym osoby, które dysponują danymi do ustalenia rzeczywistego dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, dla celów podatku dochodowego ustalają dochód w sposób zryczałtowany, tj. na podstawie norm szacunkowych dochodu (odpowiedź z 25 sierpnia 2015 r. Kazimierza Plocke, sekretarza stanu w MRiRW na interpelację poselską nr 33692).

W konsekwencji, dochody osiągane przez rolników, którzy w 2015 r. przekroczyli wskazany w ustawie o rachunkowości limit obrotów, podlegają obecnie opodatkowaniu z zastosowaniem progresywnej skali podatkowej (tj. 18 proc. lub 32 proc.) albo – pod warunkiem wcześniejszego złożenia stosownego oświadczenia – liniowej 19-proc. stawki.

Gdy zmaleją przychody

Wątpliwości księgowych budzi natomiast, czy jeżeli w kolejnych latach zmaleją przychody ww. rolników, to będą oni mogli wrócić do dotychczasowego sposobu rozliczania, tj. zrezygnować z ksiąg rachunkowych i wrócić do określania podatku na podstawie norm szacunkowych.

Analogiczny problem dotyczy podatników ewidencjonujących przychody w księdze przychodów i rozchodów. Różnica polega na tym, że § 10 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wyraźnie przewiduje, że podatnicy, których obroty zmalały i nie osiągają już kwoty 1 200 000 euro, mogą wrócić do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 27 stycznia 2011 r., IPPB1/415-1084/10-2/MT). W odniesieniu do norm szacunkowych podobnego przepisu nie wprowadzono. Niemniej jednak treść art. 15 ustawy o PIT potwierdza, że jeżeli podatnik nie będzie prowadził oraz nie będzie zobowiązany prowadzić takich ksiąg, ponieważ jego obroty znacznie zmaleją (nie przekroczą w 2016 r. odpowiednika 1 200 000 euro), to od 2017 r. powinien mieć możliwość powrotu do norm szacunkowych. Za możliwością powrotu do norm szacunkowych przemawia także to, że przy ocenie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych bierze się pod uwagę wyłącznie przychody netto osiągnięte w poprzednim roku obrotowym, czyli, co do zasady, w poprzednim roku kalendarzowym. Nie ma w ustawie o rachunkowości przepisu nakazującego dożywotnią kontynuację obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli podatnik jednorazowo przekroczy limit obrotów. Możliwość powrotu do norm szacunkowych pośrednio potwierdziła także Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 20 maja 2016 r. (IPPB1/4511-211/16-2/KS). Wydaje się zatem, że rolnicy, którzy w 2016 r. nie przekroczą limitu obrotów, o którym mowa w ustawie o rachunkowości obligującego ich do prowadzenia ksiąg rachunkowych, będą mogli wrócić do płacenia podatku dochodowego na podstawie norm szacunkowych.

Przykład:

Hodowca pieczarek osiągnął w 2016 r. przychód w kwocie 3 milionów złotych (równowartość 1 200 000 euro przelicza się na złote wg średniego kursu NBP z 1 października roku, w którym osiągnięty został przychód). Od 2017 r. hodowca będzie mógł ponownie rozliczać podatek dochodowy na podstawie norm szacunkowych.

—Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg & Tomczykowski

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady opodatkowania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (m.in. hodowla drobiu, uprawa grzybów, hodowla koni, prowadzenie pasiek, uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, hodowla zwierząt futerkowych). Przed 2016 r. przychody z tego typu źródeł były opodatkowane w korzystny sposób – podatkiem ryczałtowym na podstawie norm szacunkowych dochodu rocznego.

Przykład

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP