fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wzajemne poręczenie z podatkiem czy bez

Adobe Stock
W razie udzielenia przez spółki zabezpieczenia wzajemnych należności, żadna z nich nie uzyskuje przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Inaczej jest, gdy chodzi o zobowiązanie się do takiej gwarancji w przyszłości.

Wzajemne udzielanie poręczeń stanowi częstą praktykę stosowaną przez podmioty należące do tej samej grupy kapitałowej. Stosowanie takiej wewnątrzgrupowej polityki zabezpieczania zobowiązań daje poszczególnym podmiotom wchodzącym w skład grupy szansę na lepszy rozwój, poprzez zwiększenie ich bezpieczeństwa finansowego oraz zdolności kredytowej. Przystępując do takiej wewnątrzgrupowej polityki zabezpieczania zobowiązań należy jednak pamiętać, że uzyskanie poręczenia od podmiotu powiązanego może w pewnych okolicznościach powodować konieczność rozpoznania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Czy jest przysporzenie majątkowe

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności wartości otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub cz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA