Kto podnosi kwalifikacje, zapłaci niższy podatek - interpretacja podatkowa

Przedsiębiorca odliczy wydatki na dwuletnie studia MBA w Londynie oraz koszty dojazdów i pomocy naukowych.

Publikacja: 21.07.2019 06:00

Kto podnosi kwalifikacje, zapłaci niższy podatek - interpretacja podatkowa

Foto: 123RF

Skarbówka nie ma wątpliwości, że pogłębianie wiedzy o biznesie ma związek z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca odliczy więc wydatki na naukę. Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 26 czerwca 2019 r. (0114- KDIP3-1.4011.278.2019.1.AC).

Doradzanie w biznesie...

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który od ponad 10 lat prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa biznesowego. Główny obszar jego zadań to „Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania" – PKD 70.22.Z. Polega to na zarządzaniu spółkami portfelowymi, których wspólnikiem jest fundusz inwestycyjny typu private equity. Wnioskodawca działa na korzyść spółek portfelowych z upoważnienia i w imieniu funduszu inwestycyjnego, jako wspólnika tych spółek. Ma umowę o świadczenie doradztwa w zakresie wyszukiwania atrakcyjnych inwestycji w spółki portfelowe i doradztwa biznesowego dla tych spółek. Często jego rola jest analogiczna do roli konsultantów strategicznych (tzw. management consulting, strategy consulting).

Czytaj także: Koszty podatkowe: sfinansowanie szkolenia osoby zatrudnionej na umowę-zlecenie przez spółkę

Aby skutecznie świadczyć tego typu usługi, musi dysponować szerokimi kompetencjami, m.in. z zakresu finansów i rachunkowości. Są to one niezbędne do wyceny spółek, analizy ich wyników finansowych, tworzenia modeli finansowych i projekcji oraz analiz biznesplanu.

...wymaga ciągłego dokształcania

By zwiększyć kompetencje, wnioskodawca postanowił podjąć dwuletnie odpłatne studia podyplomowe Executive MBA (Master of Business Administration) organizowane przez University of Chicago Booth School of Business na kampusie w Londynie. Są one skierowane do osób sprawujących stanowiska kierownicze, wyższej kadry menedżerskiej i doradczej oraz przedsiębiorców. Uczelnia prowadzi program Executive MBA równolegle na trzech kampusach – w Chicago, w Londynie i w Hongkongu. Wnioskodawca wybrał uczestnictwo w programie na kampusie macierzystym w Londynie. Pojedyncze bloki zajęć odbędą się jednak w Chicago i w Hongkongu. Studia potrwają od czerwca 2019 do kwietnia 2021 r. Wymagane jest fizyczne uczestnictwo we wszystkich zajęciach. Program obejmuje zajęcia obowiązkowe, m.in. statystykę, rachunkowość finansową, mikroekonomię, finanse przedsiębiorstw, strategię finansową, marketing w zarządzaniu, zarządzanie operacyjną działalnością przedsiębiorstwa, rachunkowość menedżerską oraz wiele fakultatywnych.

Wnioskodawca zdecydował się podjąć studia w celu utrzymania i wzmocnienia swojej pozycji na rynku doradztwa biznesowego, a także zdobycia nowej wiedzy oraz kontaktów. Program umożliwi mu pogłębienie, usystematyzowanie, aktualizację i rozszerzenie zawodowych kompetencji. Uniwersytet będzie wystawiał faktury za usługi edukacyjne zgodnie z brytyjskim prawem podatkowym. Płatności będą rozłożone na siedem rat. Wnioskodawca z własnych środków będzie również pokrywał inne koszty: transportu na uczelnię i do miejsca zamieszkania w Polsce (w tym bilety lotnicze), noclegów i pomocy naukowych. Będą one dokumentowane fakturami lub, jeżeli wystawienie faktury (zwłaszcza przez podmiot zagraniczny) nie będzie możliwe, odpowiednimi rachunkami. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową.

Wydatki muszą być uzasadnione

Wystąpił o interpretację, by potwierdzić, że może odliczyć poniesione wydatki. Odpowiedź skarbówki była pozytywna. Dyrektor KIS przypomniał, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Dlatego każdy wydatek powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej.

Istotne znaczenie ma również cel, w jakim wydatek został poniesiony. Zgodnie z wyrokiem NSA z 16 października 2012 r. (II FSK 430/11), wydatek powinien, przynajmniej potencjalnie, wpływać na wielkość uzyskiwanych lub spodziewanych przychodów z tej działalności. Kosztowa kwalifikacja konkretnego wydatku u konkretnego podatnika musi więc uwzględniać charakter i profil prowadzonej działalności gospodarczej oraz ekonomiczną racjonalność wydatku.

Proporcjonalnie do długości okresu

Stosownie do art. 22 ust. 5c ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. „Wydatki na studia podyplomowe nie są bezpośrednio związane z przychodami, wobec czego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia, jednak tylko w sytuacji gdy nie dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy" – czytamy w interpretacji.

Jeżeli jednak wydatki te dotyczą okresu dłuższego, to należy określić jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego i potrącić w tym roku. Jeśli nie jest to możliwe, to koszt ten należy – zgodnie z art. 22 ust. 5c ustawy PIT – podzielić proporcjonalnie do czasu trwania kształcenia. Wówczas należy go ująć w podatkowej księdze w odpowiednich latach podatkowych.

podstawa prawna: art. 22 ust. 1 i 5c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1509 ze zm.)

Skarbówka nie ma wątpliwości, że pogłębianie wiedzy o biznesie ma związek z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca odliczy więc wydatki na naukę. Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 26 czerwca 2019 r. (0114- KDIP3-1.4011.278.2019.1.AC).

Doradzanie w biznesie...

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP