Paul Greengrass i Erik Poppe. Dwa filmowe ujęcia Utoi

Zło łatwo wymazujemy z pamięci. Także po to, żeby żyć bez poczucia wiecznego strachu. Są jednak wydarzenia, o których nie powinniśmy zapominać.

Aktualizacja: 21.10.2018 12:08 Publikacja: 19.10.2018 00:01

Kadr z filmu „22 lipca” Paula Greengrassa

Kadr z filmu „22 lipca” Paula Greengrassa

Foto: materiały prasowe

Tego dnia, 22 lipca 2011 r., Anders Breivik zdetonował samochód pod siedzibą premiera Norwegii, zabijając osiem osób. Potem popłynął na wyspę Utoya, gdzie odbywał się młodzieżowy obóz zorganizowany przez Partię Pracy. Z zimną krwią strzelał do uciekających w popłochu nastolatków. W ciągu godziny i 12 minut zabił 69 osób, kilkadziesiąt następnych poważnie ranił. W dniu zamachów rozpowszechnił elektronicznie swoją Europejską Deklarację Niepodległości, pełną nacjonalizmu, populizmu, rasizmu, islamofobii. W czasie procesu był badany dwukrotnie przez psychiatrów. Ostatecznie uznano go za osobę poczytalną, mogącą odpowiadać za swoje czyny. 24 sierpnia 2012 r. został skazany na 21 lat więzienia, z prawem przedłużenia kary, jeśli będzie nadal postrzegany jako zagrożenie dla społeczeństwa.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Emilka pierwsza rzuciła granat
Plus Minus
„Banel i Adama”: Świat daleki czy bliski
Plus Minus
Piotr Zaremba: Kamienica w opałach
Plus Minus
Marcin Święcicki: Leszku, zgódź się
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Plus Minus
Chwila przerwy od rozpadającego się świata