fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rezygnacja z funduszu socjalnego nie zawsze jest skuteczna

Fundusz socjalny
Fundusz socjalny
Adobe Stock
W zakładzie pracy, który posiada regulamin wynagradzania, a nie działa w nim związek zawodowy, do rezygnacji z tworzenia funduszu socjalnego lub zmniejszenia odpisów wymagana jest zgoda reprezentanta załogi.

Pracodawca samodzielnie zarówno wydaje, jak i zmienia regulamin wynagradzania pod warunkiem, że nie działa u niego zakładowa organizacja związkowa. Jeżeli działa, musi z nią współpracować. Monopol związkowy na uczestnictwo w procesie stanowienia tego aktu doznaje jednak wyjątku. Jest to szczególny wymóg, o którym nie wszyscy „nieuzwiązkowieni" pracodawcy, powodowani często pilną koniecznością obniżenia kosztów, pamiętają. Chodzi o rezygnację z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub zmniejszenie wysokości odpisu na ten fundusz.

Konieczny zapis...

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1070 ze zm.; dalej: ustawa o zfśs) daje pracodawcom obowiązanym do tworzenia tego funduszu prawo do dowolnego kształtowania wysokości odpisu, a nawet rezygnacji z jego naliczania (art. 4). Miejscem, gdzie można tego dokonać, jest układ zbiorowy pracy, a jeśli pracownicy nie są objęci układem – ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA