Wyższe odpisy na fundusz socjalny i świadczenia urlopowe

Po wielu latach zostały „odmrożone” odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs). W tym roku wyniesie on najczęściej 2417,14 zł na pracownika. W takiej też wysokości zatrudnieni otrzymają świadczenia urlopowe.

Publikacja: 22.02.2024 02:00

Wyższe odpisy na fundusz socjalny i świadczenia urlopowe

Foto: Adobe Stock

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych stanowi, że podstawą naliczania odpisów na ten fundusz jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku albo w drugim półroczu roku poprzedniego – to, które okaże się wyższe. Ta reguła była od 2012 r. zmieniana albo ustawą budżetową, albo ustawą okołobudżetową, które wskazywały jako podstawę znacznie bardziej odległe przeciętne wynagrodzenie (np. w 2016 r. – wynagrodzenie z 2010 r.). Potem stopniowo ta podstawa była „odmrażana”, aby w tym roku powrócić do ustawowej zasady, że należy odnieść się do wynagrodzenia z poprzedniego roku (zgodnie z art. 5 ust. 2 i 7 ustawy o zfśs).

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP