Prawo budowlane: pięć lat na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę

Po upływie pięciu lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji budowlanej, inwestor zyska pewność, że nie zostanie ona wzruszona.

Aktualizacja: 08.08.2020 09:09 Publikacja: 08.08.2020 00:01

Prawo budowlane: pięć lat na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik

W obecnym stanie prawnym – paradoksalnie – inwestor, który zrealizował swoje zamierzenie na podstawie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę, nadal nie może być w stu procentach pewny, że inwestycja została wykonana zgodnie z prawem. Aktualnie właściwie nie ma żadnych ograniczeń w stwierdzeniu nieważności pozwolenia na budowę, co z kolei stanowi poważną trudność właściwie dla wszystkich inwestorów. Może się bowiem okazać, że nawet po wielu latach od wydania pozwolenia na budowę – także zupełnie bez winy inwestora – po prostu okaże się, że została ona wydana niezgodnie z prawem, a tym samym nieważnie. Ustawodawca w nowelizacji Prawa budowlanego, która wejdzie w życie 19 września br., postanowił więc rozwiązać ten problem, ograniczając do pięciu lat czas, w którym możliwe będzie – z jakiegokolwiek powodu – stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę. To z kolei znacząco poprawi poziom bezpieczeństwa prawnego inwestorów.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP