Uprawnienie do odbioru korespondencji z banku

- Bank przesłał pisemne oświadczenie o wypowiedzeniu umowy kredytu na mój adres zamieszkania (inny niż adres do korespondencji wskazany w umowie). Odebrała je konkubina. W tym czasie bowiem przebywałem w zakładzie karnym, o czym nie powiadomiłem banku. Partnerka, na skutek zapomnienia, przekazała mi jednak ww. pismo dopiero po trzech miesiącach. Uważam, że skoro wypowiedzenie umowy odebrała konkubina, w dodatku przesłano je na inny adres niż podany w umowie, to nie odniosło ono skutku, a umowa nadal obowiązuje. Bank ma odmienny pogląd. Kto ma rację – pyta pan Kazimierz.

Publikacja: 07.11.2019 16:00

Uprawnienie do odbioru korespondencji z banku

Foto: 123rf

Jak się przyjmuje w orzecznictwie, wysłanie pisma zawierającego oświadczenie o wypowiedzeniu umowy na inny adres niż w niej wskazany nie wyklucza przyjęcia, że doszło do złożenia oświadczenia adresatowi (tak np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2017 r., II CSK 209/16 oraz wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 11 czerwca 2019 r., V ACa 495/18).

W przypadku czytelnika, pismo zawierające oświadczenie banku o wypowiedzeniu umowy kredytu, odebrała zamieszkała z nim, konkubina, a ten zapoznał się z treścią wypowiedzenia, doszło więc ono do niego w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 k.c.). Czytelnik nie twierdzi, że jego partnerka nie była uprawniona do odbioru adresowanej do niego korespondencji jako dorosły domownik. Przyjąć zatem należy, że osoba odbierająca korespondencję, zgodnie z art. 37 ust. 2 pkt 3a ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, przekazała ją czytelnikowi, a zatem treść oświadczenia o wypowiedzeniu umowy doszła do jego wiadomości. Poza tym, brak było przeszkód, aby czytelnik powiadomił bank o swoim pobycie w Zakładzie Karnym (dalej: ZK) i zażądał doręczania ewentualnej korespondencji, do jego rąk, na adres tego ZK.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP