#RZECZoBIZNESIE: Radosław Świątkowski: Brak REITów to wstyd dla polskiej gospodarki

Niedobrze się dzieje, że w Polsce szukamy swojej drogi czy rozwiązania alternatywnego w opodatkowaniu REITów – mówi Radosław Świątkowski, prezes Reino Partners, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Aktualizacja: 27.06.2017 12:39 Publikacja: 27.06.2017 12:21

#RZECZoBIZNESIE: Radosław Świątkowski: Brak REITów to wstyd dla polskiej gospodarki

Foto: tv.rp.pl

Gość zaznaczył, że rynków w nieruchomościach jest wiele. - W każdym z sektorów sytuacja jest różna – mówił.

- Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest bardzo duży, atrakcyjny, bardzo płynny i ustabilizowany – tłumaczył Świątkowski.

Przyznał, że Reino Partners koncentruje się na rynku nieruchomości komercyjnych. - Jest to najbezpieczniejszy i najatrakcyjniejszy rynek – ocenił.

Podkreślił, że rynek nieruchomości mieszkaniowych jest w fazie hossy, a wręcz jest przegrzany.

- Jeśli 6 mieszkań na 10 kupuje się w celach inwestycyjnych za gotówkę, szukając nieruchomości na wynajem, a z drugiej strony Polacy nadal bardziej chcą mieć niż wynajmować i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić, więc rynek nieruchomości mieszkaniowych jest obarczony największym ryzykiem – tłumaczył.

Świątkowski zaznaczył, że w nieruchomościach komercyjnych najbardziej wyróżnia się rynek nieruchomości biurowych.

- Jeśli postrzegamy to tylko przez pryzmat rynku warszawskiego, to trzeba podejść do tego bardzo selektywnie – mówił.

- Dużo inwestujemy poza Warszawą, na głównych rynkach regionalnych, czyli: Gdańsk, Kraków, Wrocław, Poznań. Tam są najlepsze cele inwestycyjne – dodał.

Przypomniał, że oczekiwania inwestorów polskich są takie, że nie zadowalają się stopą zwrotu jak np. inwestorzy niemieccy.

- Jeśli fundusz niemiecki płaci dywidendę 2-3 proc. w stosunku rocznym, to Polacy takimi stopami zwrotu się nie zadowalają- mówił.

- Z naszych doświadczeń wynika, że jest to 5-6 proc. Ta różnica wynika z tego, że polski rynek inwestycyjny jest jeszcze dość młody. Inwestorzy nie są przyzwyczajeni do niskich stóp procentowych, a one stanowią odniesienie do bezpiecznych inwestycji – dodał.

Świątkowski przyznał, że boi się bańki na rynku mieszkaniowym.
- Na rynku nieruchomości komercyjnych można się obawiać przeinwestowania na konkretnych rynkach czy lokalizacjach – tłumaczył.

- Patrząc na cały rynek nieruchomości komercyjnych, czy biurowych sytuacja jest stabilna, te rynki rozwijają się zdrowo – dodał.

- Mówiąc krótko, trzeba unikać postrzegania rynku nieruchomości przez pryzmat rynku mieszkaniowego i patrzeć szerzej, a nie tylko na fragmenty Warszawy – podsumował temat.

REITy

Świątkowski przyznał, że spółki, które inwestują w nieruchomości a zyski z wynajmu przekazują w formie dywidendy są bardzo potrzebne na rynku.

- To, że ich nie ma jest dużym problemem i trochę dla polskiej gospodarki wstyd. Mamy mocno rozwinięty rynek finansowy, który pomija kompletnie nieruchomości. Inwestorzy polscy mogą tylko na giełdzie inwestować w akcje deweloperów – mówił.

Tłumaczył, że REITy są to podmioty, które inwestują w portfele nieruchomości wynajętych, przynoszących stały dochód.

- Takich struktur nie ma, a to jest duża część rynku inwestycyjnego w ogóle – ocenił.

Gość ma nadzieję, że ostateczna wersja projektu ustawy o REITach zostanie zmieniona.

- REITy są strukturami w których dochody z wynajmu nieruchomości są opodatkowane jednorazowo. Na całym świecie jest tak, że struktura typu REIT nie płaci podatku dochodowego od osób prawnych, jest on płacony przez inwestorów od dywidendy. Niedobrze się dzieje, że w Polsce szukamy swojej drogi czy rozwiązania alternatywnego. Historia pokazuje, że w jakimkolwiek kraju, gdzie szukano innej drogi, np. w Hiszpanii, to REITy osiągnęły sukces dopiero kiedy zrobiono je tak jak funkcjonują od lat – tłumaczył.

Ocenił, że na polskim rynku jest miejsce przynajmniej na kilka REITów.

- Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest wart przynajmniej 200 mld zł. Na depozytach inwestorów indywidualnych jest ok. 700 mld zł. Zakładamy, że powstanie nowy program inwestowania emerytalnego, który ma w końcu nie pomijać nieruchomości. Na rynku inwestycyjnym o tej skali jest miejsce przynajmniej dla 5-10 REITów - oszacował Świątkowski.

Gość zaznaczył, że rynków w nieruchomościach jest wiele. - W każdym z sektorów sytuacja jest różna – mówił.

- Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest bardzo duży, atrakcyjny, bardzo płynny i ustabilizowany – tłumaczył Świątkowski.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu