fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Literatura pulsuje w Łodzi

W niedzielę 13 grudnia poznamy laureata Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Wyróżnienie to przyznawane jest za całokształt dokonań literackich. Organizatorami jest Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź.

Laureat wyłaniany jest przez kilkuosobowe jury. Gala przyznania odbywa się podczas trwającego od 1 grudnia w tym mieście Festiwalu Puls Literatury.

Zwycięzca otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez Zofię Lisiewicz oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.

Nazwa festiwalu Puls Literatury nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi nieregularnika „Puls”, legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. W swoim założeniu Festiwal łączy dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym „pulsem” literatury. Do udziału w nim zapraszani są wybitni pisarze, krytycy, tłumacze, literaturoznawcy, zaś na festiwalowe wydarzenia składają się spotkania autorskie, panele krytycznoliterackie, warsztaty, koncerty muzyczne, projekcje filmowe, działania multimedialne. Na wystawach prezentowane są ilustracje książkowe oraz prace artystów plastyków, którzy są jednocześnie pisarzami, a także happeningi w przestrzeni miasta i w przestrzeni internetu.

Ostatni weekend festiwalu rozpocznie się od Tygla kultury. W piątek o godz. 17.00 festiwal zaprasza na spotkanie z Jakubem Kornhauserem, autorem książki „Drożdżownia” oraz Adrianem Gleniem, autorem książki „Wiernie, choć własnym językiem. Rzecz o krytyce literackiej Juliana Kornhausera”. Na godz 18:15 zaplanowano z kolei rozmowę z Andrzejem Bartem, znakomitym scenarzystą, twórcą m.in. scenariusza głośnego filmu „Rewers”. Pretekstem do spotkania będzie wydana przez NCK książka Barta „Sztuki i sztuczki”.

W piątek rozstrzygnie się także Ogólnopolski Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego.Wśród gości sobotnich spotkań znajdą się z kolei m.in. Marcin Zegadło, autor książki „Hermann Brunner i jego rzeźnia”, Edward Pasewicz, autor „Och, Mitochondria” oraz Michał Cichy, laureat Nagrody Literacka Gdynia i autor książki „Zawsze jest dzisiaj”. Godzinę przed północą nastąpi rozstrzygnięcie XXI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina.

W niedzielę w łódzkim Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka galę Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima poprzedzi spotkanie z ubiegłoroczną laureatką, Hanną Krall.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA