Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.07.2025 19:10 Publikacja: 12.04.2024 17:00
Foto: adobe stock
Po trwającym godzinę procesie, w mroźne popołudnie 25 grudnia 1989 roku, dokładnie o godzinie 16, rumuńscy żołnierze rozstrzelali Nicolae Ceausescu, megalomańskiego komunistycznego przywódcę kraju, oraz jego żonę Elenę. Ceausescu rządził przez 24 lata; w chwili jego śmierci ponad 170 tysięcy rumuńskich sierot żyło w instytucjach państwowych, gdzie dochodziło do rozmaitych nadużyć.
Nicolae Ceausescu, przeświadczony, że kapitał ludzki w postaci ogromnej siły roboczej przyniesie dobrobyt i międzynarodowy autorytet jednemu z najbiedniejszych krajów Europy, wdrożył radykalny plan zwiększenia wskaźnika urodzeń w Rumunii: zdelegalizował antykoncepcję i aborcję oraz obniżył ustawowy wiek uprawniający do zawierania małżeństw do 15 lat. Dziewczęta i kobiety, które zaszły w ciążę, były monitorowane, co miało zagwarantować, że nie dokonają aborcji, jednak za rządów Ceausescu ponad 10 tysięcy kobiet zmarło w wyniku nielegalnych zabiegów. Ponadto Ceausescu nakazał rodzinom posiadającym mniej niż pięcioro dzieci płacić „podatek od celibatu”. Kiedy dotknięci ubóstwem Rumuni nie byli w stanie utrzymać nakazanych im przez politykę dzieci, oddawali je do przepełnionych, pozbawionych personelu i niedofinansowanych placówek państwowych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Dzieje Programu Manhattan są jedną z kluczowych opowieści XX w. Dobrze, że Jonathan Fetter-Vorm nic z niej nie z...
Czytam różne książki o Ukrainie, ale to „Null” Twardocha jest dla mnie szczególnie ważny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas