Mateusz Morawiecki: Polska chce uczestniczyć w realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku

Polska chce aktywnie uczestniczyć w realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku; kreuje on obiecujące perspektywy dla polskich przedsiębiorców - ocenił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Aktualizacja: 18.06.2016 12:19 Publikacja: 18.06.2016 09:16

Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju.

Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju.

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Nowy Jedwabny Szlak to chińska koncepcja nowej drogi handlowej łączącej Azję z Europą.

W niedzielę do Polski przyjedzie prezydent Chin Xi Jinping, a początek tygodnia upłynie pod znakiem polsko-chińskich imprez gospodarczych oraz międzynarodowych z udziałem chińskich partnerów. W poniedziałek Morawiecki weźmie udział w Forum Jedwabnego Szlaku 2016.

- Polska chce aktywnie uczestniczyć w realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Kreuje on obiecujące perspektywy dla polskich przedsiębiorców, którzy widzą swoje szanse w rozwijaniu działalności na chińskim rynku. Ten projekt to także szansa na realizację wspólnych projektów inwestycyjnych i infrastrukturalnych, w krajach, przez które szlak będzie przebiegał - powiedział PAP Morawiecki.

Wyraził nadzieję, że ta inicjatywa "zachęci także chińskich inwestorów do większego zaangażowania kapitałowego w naszym kraju".

- Polska, jako członek i założyciel Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, chce skutecznie wykorzystywać ten mechanizm do tego, aby polskie firmy mogły inwestować na chińskim rynku - zapowiedział wicepremier.

Memorandum o porozumieniu między polskim rządem a rządem Chin w sprawie wspólnego wspierania inicjatywy Pas i Szlak zostało podpisane w listopadzie ubiegłego roku podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. Projekt "Jednego Pasa i Jednego Szlaku" zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich między UE a Chińską Republiką Ludową. Częścią "nowego Jedwabnego Szlaku" jest uruchomione w 2013 r. kolejowe połączenie towarowe łączące Łódź i Czengdu.

AIIB to chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.

Odnosząc się do samej wizyty Morawiecki podkreślił, że potwierdza ona bardzo dobre relacje łączące Polskę i Chiny

- Partnerstwo strategiczne z Państwem Środka od 2011 roku wyznacza nową jakość dwustronnej współpracy. Dzisiaj stoimy w obliczu nowych wyzwań w globalnej gospodarce, dlatego to dobry moment, aby nadać naszym relacjom zupełnie nowy wymiar. Taki, który pozwoli nam wspólnie realizować ambitne projekty związane z inwestycjami, infrastrukturą czy rozwojem nowoczesnych technologii - powiedział wicepremier.

- Zależy nam na tym, aby Polska odgrywała kluczową rolę w relacjach gospodarczych naszej części Europy z Chinami. Liczę na to, że ten rok będzie pod tym względem przełomowy i zdefiniuje nowe obszary współpracy na najbliższe dekady - dodał.

Zaznaczył, że obie strony będą rozmawiać o możliwości pogłębiania współpracy gospodarczej.

- Chcemy też zdefiniować nowe obszary, które pozwolą na większe zaangażowanie chińskiego kapitału w Polsce. W ramach Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju wypracowujemy konkretne rozwiązania, które zwiększają atrakcyjność inwestycyjną Polski - poinformował Morawiecki.

Zapowiedział porozumienia gospodarcze.

- Podpisane zostaną porozumienia, zarówno pomiędzy przedstawicielami rządu, jak i biznesu. Zarysują one plany dalszego rozwoju polsko-chińskiej współpracy i wskażą ich kierunek - podkreślił.

Przypomniał, że Chiny są największym partnerem gospodarczym Polski w Azji, a pod względem obrotów handlowych zajmujemy pierwsze miejsce w Europie Środkowo Wschodniej, przed Czechami, Węgrami, Rumunią oraz Słowacją.

- To pokazuje, że współpraca między naszymi krajami ma duży potencjał rozwojowy. Jestem przekonany też, że Polska może być dla Chin atrakcyjnym partnerem biznesowym - podsumował.

Nowy Jedwabny Szlak to chińska koncepcja nowej drogi handlowej łączącej Azję z Europą.

W niedzielę do Polski przyjedzie prezydent Chin Xi Jinping, a początek tygodnia upłynie pod znakiem polsko-chińskich imprez gospodarczych oraz międzynarodowych z udziałem chińskich partnerów. W poniedziałek Morawiecki weźmie udział w Forum Jedwabnego Szlaku 2016.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
OT Logistics ma nową trzyletnią strategię
Transport
Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity: Musimy przygotować się na liberalizację rynku przewozów
Transport
Będzie lepsze połączenie kolei z metrem w Warszawie. Nowy tunel i przystanek
Transport
Rosyjski samolot pasażerski musiał awaryjnie lądować. Był dziurawy
Transport
Sprzedawali bilety na skasowane loty. Teraz zapłacą karę