fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Co z odpowiedzialnością spółki dominującej w projekcie o holdingach (2)

prawo holdingowe
AdobeStock
Proponowane zmiany w Kodeksie spółek handlowych przewidują wprowadzenie odpowiedzialności spółki dominującej z tytułu wydawania wiążących poleceń spółkom zależnym należącym do grupy spółek.

Niezwykle ważnym obszarem objętym przez rządowy projekt jest kwestia odpowiedzialności spółek, w tym członków jej organów. Co istotne, nowe regulacje będą miały zastosowanie nie tylko do nowego rozdziału K.s.h. pt. „Grupy spółek", ale również do zasad odpowiedzialności już istniejących pomieszczonych w Tytule III K.s.h..

Co ze szkodą

W pierwszej kolejności należy zatem wskazać, że projekt ustawy przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności spółki dominującej z tytułu wydawania wiążących poleceń spółkom zależnym należącym do grupy spółek. Po pierwsze, spółka dominująca będzie odpowiadała za szkodę (poniesioną w związku z powstaniem stanu niewypłacalności) spółki zależnej poniesioną w wyniku wykonania przez nią wiążących poleceń. Ten rodzaj odpowiedzialności spółki dominującej wobec spółki zależnej ma przyjąć formę odpowiedzialności odszkodowawczej na zasadzie winy domniemanej. Po drugie, spółka dominująca ponosić będzie odpowiedzialność na zasadzie ryzyka wobec ws...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA