fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Deweloper wybuduje, ale wcześniej inwestycję musi zatwierdzić wojewoda

Szpital polowy
Szpital polowy
AdobeStock
Są przepisy, dzięki którym można legalne budować szpitale polowe.

Uchwalona przez Sejm ustawa covidowa pozwala budować z pominięciem prawa budowlanego i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Już raz taki przepis obowiązywał. Przewidywała go jedna z tarcz antykryzysowych. Nieuczciwi inwestorzy wykorzystali go jednak do rozpoczęcia budowy bloków i domów jednorodzinnych z pominięciem przepisów. Na polecenie Ministerstwa Rozwoju Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zlecił kontrole covidowych osiedli.

Tym razem ma być inaczej. Nowy przepis ma pomóc w budowie m.in. szpitali polowych. Chodzi o zmianę art. 46c ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W ust. 3 przewiduje on, że do projektowania budowy związanej z przeciwdziałaniem Covid-19 nie stosuje się kilku bardzo ważnych aktów prawnych. Chodzi m.in. o prawo budowlane czy ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z pominięciem tych przepisów mogą budować nie tylko jednostki związane ze służbą zdrowia, ale także inne podmioty. W przeciwieństwie jednak do poprzednich przepisów musi być na to zgoda wojewody.

W opinii Polskiego Związku Firm Deweloperskich nowa regulacja nie powinna być źródłem nadużyć, jak jej poprzedniczka.

– Do odstąpienia od stosowania przepisów może dojść tylko za zgodą wojewody. Wydaje się to skutecznym filtrem, który pozwoli na sprawdzenie, czy inwestycja rzeczywiście ma na celu przeciwdziałanie epidemii – tłumaczy Sebastian Juszczak z PZFD. Jego zdaniem ustawodawca powinien jednak pójść o krok dalej.

– Odstąpienie od stosowania przepisów nie dotyczy m.in. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska i regulacji dotyczących konieczności uzyskania decyzji środowiskowej. Można byłoby się zastanowić, czy ustawodawca nie powinien wyłączyć również tej regulacji. Może mieć to znaczenie np. przy budowie parkingów o powierzchni większej niż 5 tys. mkw., co mogłoby mieć miejsce podczas budowy szpitala, gdzie byłaby konieczność uzyskania decyzji środowiskowej. Proces uzyskiwania tego typu decyzji może trwać nawet rok, co nie pozwoliłoby na realizację intencji ustawodawcy – tłumaczy Juszczak.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA