Jak Covid-19 dotyka podmioty o ograniczonym profilu ryzyka

W czasie pandemii niektórzy przedsiębiorcy musieli zamknąć swoje fabryki, a terminy realizacji transakcji znacznie się wydłużyły. W rezultacie, ryzyko uważane za niemające znaczenia dla grupy wpłynęło na cały łańcuch dostaw.

Publikacja: 05.07.2020 10:57

Jak Covid-19 dotyka podmioty o ograniczonym profilu ryzyka

Foto: Adobe Stock

Pandemia wirusa Covid-19 błyskawicznie odcisnęła się na globalnej gospodarce i to w sposób, jakiego nie widzieliśmy od dziesięcioleci. Prognozy dotyczące tego, jak długo potrwa lub ile sektorów w jej wyniku ucierpi, są nadal niepewne. Nawet pozornie nieistotne informacje lub decyzje polityczne mogą skutkować dramatycznymi zmianami w postrzeganiu danej branży. Z kolei bałagan informacyjny na pewno nie pomaga w budowaniu wiarygodnych prognoz.

Co do jednego możemy mieć pewność – wiele krajowych grup kapitałowych, jak również przedsiębiorstw wielonarodowych już teraz przewiduje straty finansowe za rok 2020, przynajmniej w odniesieniu do wybranych linii biznesowych. Tak jak przed pandemią koronawirusa zaciekłe dyskusje dotyczyły podziału zysków pomiędzy podmiotami zlokalizowanymi w różnych jurysdykcjach podatkowych, tak wkrótce te same podmioty być może będą zmuszone do negocjowania swojego udziału w grupowych stratach finansowych.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów