fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus. Ochrona patentowa szczepionek na COVID-19

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Czy wobec stanu nadzwyczajnego, jakim jest światowa pandemia, ochrona patentowa szczepionek na COVID-19 jest moralnie akceptowalna? Coraz głośniej mówi się, że produkty do zapobiegania i leczenia COVID-19 powinny być światowymi dobrami publicznymi.

Ogólnoświatowa pandemia COVID-19 trwa już ponad rok. Pierwszy przypadek zakażenia człowieka koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano w Chinach w czwartym kwartale 2019 r., a wirus szybko rozprzestrzenił się na inne kraje. Zgodnie z danymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), od 31 grudnia 2019 r. do 10 tygodnia 2021 r. zgłoszono ponad 120 tysięcy przypadków COVID-19 (zgodnie z przyjętymi definicjami przypadków i strategiami badań w krajach dotkniętych chorobą), w tym ponad 2,6 tysiące zgonów. Aktualizacja danych nadal trwa.

Czytaj także:

Koronawirus. Czy w Polsce można produkować szczepionkę na COVID-19

Preparaty dopuszczone na terenie UE

Sytuacja na arenie światowej w 2020 r. jasno pokazała, że pandemia niesie ze sobą nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, ale również społeczne, psychologiczne i gospodarcze skutki, takie jak załamanie wielu branż gospodarki, społeczna izolacja czy utrata pracy. Stało się jasne, że aby opanować pa...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA