fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Przedsiębiorcom przeszkadzają niestabilne podatki - raport KPMG o systemie podatkowym w Polsce

Adobe Stock
System podatkowy zasługuje na ocenę 2,2 w pięciostopniowej skali. Wpływają na to wciąż zmieniające się przepisy.

Firma KPMG opublikowała we wtorek badanie przeprowadzone wśród 191 dyrektorów finansowych i księgowych, którzy wzięli udział w VIII Kongresie Podatków i Rachunkowości. Wystawiona przez nich średnia ocena nie zmieniła się w stosunku do poprzedniego roku i wynosi 2,2 pkt. Składają się na nią m.in. stabilność przepisów podatkowych (1,6 pkt), wcześniejsze informowanie o planowanych zmianach (2 pkt), nastawienie urzędników (2,6 pkt), częstotliwość publikowanych przez resort finansów interpretacji ogólnych (2,5 pkt) oraz możliwość konstruktywnej wymiany argumentów podczas kontroli podatkowej (2,5 pkt).

– Na ogólną ocenę wpływa przede wszystkim niestabilność przepisów – mówi Rafał Ciołek, doradca podatkowy, partner w KPMG w Polsce. Przypomniał, że do złego wrażenia musiało przyczynić się zamieszanie wokół limitu składek na ZUS pod koniec 2017 r.

Większość badanych przyznała, że ich firmy nie są dobrze przygotowane do zmian w CIT obowiązujących od stycznia 2018 r. 60 proc. ankietowanych obawia się, że negatywny wpływ na efektywną stawkę podatkową w ich firmach będą miały nowe limity odliczenia usług niematerialnych. Największe kłopoty sprawiają jednak przedsiębiorcom kwestie cen transferowych, znane już wcześniej. Za problematyczne lub bardzo problematyczne uznało je 82 proc. respondentów.

Wiele obaw powoduje też wprowadzenie od 1 lipca 2018 r. mechanizmu podzielonej płatności, w którym firmy dostaną zapłatę netto i kwotę VAT na odrębne konta. Zdecyduje o tym nabywca. Aż 85 proc. respondentów obawia się, że zwiększy to ich obowiązki administracyjne, a blisko 65 proc. uważa, że odbije się to negatywnie na ich płynności finansowej. Z kolei 42 proc. wskazało, że poprawi się bezpieczeństwo rozliczeń VAT.

– Firmy słusznie obawiają się pogorszenia relacji z dostawcami oraz klientami. Split payment może być przedmiotem sporu między nimi – mówi Tomasz Grunwald, doradca podatkowy, partner w KPMG w Polsce.

Jego zdaniem na razie trudno jednak ocenić, jak wielu przedsiębiorców i w jakim stopniu poniesie z tego powodu uszczerbek.

Honorata Green, doradca podatkowy, partner w KPMG, zwróciła uwagę na nową praktykę Ministerstwa Finansów, zmierzającą do uszczelnienia systemu podatkowego. Chodzi o ostrzeżenia, z których pierwsze zostało opublikowane w maju 2017 r. Ministerstwo wskazuje w nich, które działania i schematy mogą być potraktowane jako agresywna optymalizacja, i zachęca firmy do dobrowolnego skorygowania rozliczeń. Jej zdaniem ostrzeżenia nie mają żadnej mocy prawnej, jednak spory będzie musiały rozstrzygnąć sądy.

– Podatnicy nie muszą stosować się do ostrzeżeń. Konieczne jest natomiast zgromadzenie dokumentacji potwierdzającej, że restrukturyzację miały uzasadnienie biznesowe – mówi Honorata Green.  

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: monika.pogroszewska@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA