fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odpowiedzialność zarządu w 2021 roku

Odpowiedzialność zarządu
Odpowiedzialność zarządu
AdobeStock
Żaden z przepisów projektu prawa holdingowego nie wskazuje kto i w oparciu o jakie kryteria ustalać będzie – kluczowy dla rozkładu ryzyk odpowiedzialności – interes grupy spółek.

Rok 2020 przyniósł Covid-19, a wraz z nim zmiany w organizacji przedsiębiorstw, korekty strategii biznesowych i weryfikację ryzyk gospodarczych. Wymusił także zmiany w zarządzeniu firmami i przewartościował oceny decyzji podejmowanych przez menedżerów. W 2021 roku, w nadal trwających okolicznościach pandemii, zarządy spółek będą musiały brać pod uwagę w swoich działaniach nie tylko dotychczasowe zasady odpowiedzialności wobec spółek i ich wierzycieli, czyli działanie w granicach dopuszczalnego ryzyka biznesowego, ale także nowe reguły, wynikające z przygotowywanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych („MAP") prawa holdingowego.

Dopuszczalne ryzyko gospodarcze

Zarząd powinien działać w interesie spółki, w granicach tzw. dopuszczalnego ryzyka gospodarczego (biznesowego). Zasada ta, choć nie jest obecnie zwerbalizowana w przepisach Kodeksu spółek handlowych („k.s.h."), została uznana w orzecznictwie Sądu Najwyższego za punkt wyjścia do oceny, czy za ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA