fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

O czym należy pamiętać przygotowując samorządowy budżet

Fotolia.com
Kwestie proceduralne, związane z uchwaleniem budżetu, są nie mniej ważne od jego zawartości. Naruszenie procedury może spowodować uchylenie uchwały budżetowej w całości lub w części.

Połowa października, to okres, w którym w samorządowych urzędach pełną parą trwają prace nad przygotowaniem budżetu na 2020 rok. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych wyłączną inicjatywę w sprawie uchwały budżetowej, prowizorium budżetowym i zmianie uchwały budżetowej posiada organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.). Z kolei uchwalenie takich aktów prawnych jest kompetencją rady właściwego szczebla samorządowego. Proces ten ponadto uwzględnia uczestnictwo regionalnej izby obrachunkowej.

Terminy, których nie wolno przekroczyć

Jedną z głównych zasad rządzących gospodarką finansową samorządu jest zasada roczności budżetu. Zgodnie z nią, budżet j.s.t. uchwala się w cyklu rocznym i rok budżetowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Determinuje ona terminy związane z procedurą budżetową. W tym zakresie ustawa o finansach publicznych przewiduje następujące terminy:

? 15 listopada roku poprzedzającego nowy rok budżeto...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA