Jak gmina może pozbyć się „złych” wierzytelności

- Nasz wójt chce pozbyć się „złych" wierzytelności – przelewając je na firmę windykacyjną. Dotyczy to umów cywilnoprawnych (najmu, dzierżawy) oraz długów z podatku od nieruchomości. Firma windykacyjna chce kupić te długi za określony procent wartości od 10 do 30 proc. W okresie kryzysu spowodowanego Covid-19 długi z wyżej wymienionych tytułów znaczenie wzrosły a wójtowi zależy na pozyskaniu szybko środków do budżetu. Czy takie postępowanie wójta będzie legalne – pyta radny.

Publikacja: 01.03.2021 16:15

Jak gmina może pozbyć się „złych” wierzytelności

Foto: Adobe Stock

Analizę pytania należy przeprowadzić z uwzględnieniem specyfiki wierzytelności gminnych, albowiem są one znacznie zróżnicowane. Jeśli chodzi o wierzytelności cywilnoprawne, to mają one normatywne podstawy w przepisach Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 1740 z późn. zm.). I tak, jeśli chodzi o najem, to regulacje dotyczące tej umowy zawarte zostały w art. 659 i n. K.c. Z tego przepisu wynika, że – przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Z kolei dzierżawa została uregulowana w art. 693 i n. ww. K.c., z tej regulacji wynika, że – przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego