fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

Jakie dane osobowe na biletach okresowych

Fotorzepa/Jakub Ostałowski
Kiedy pasażerowie mogą liczyć na zmiany dotyczące danych osobowych umieszczanych na biletach okresowych? Takie pytanie Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich od kilku lat wpływają skargi na zakres danych osobowych, zbieranych przez przewoźników w celu wydania biletu okresowego, upoważniającego do przejazdu środkami transportu, dlatego Rzecznik interweniował w tej sprawie u Ministra Infrastruktury i Rozwoju w poprzednim rządzie oraz Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

W wystąpieniach wskazywał m.in., że podstawa prawna do zamieszczania danych osobowych na bilecie lub zapisania ich w pamięci elektronicznej biletu wynika z przepisów art. 16 ust. 3 i 4 Prawa przewozowego. Wątpliwości budziła zwłaszcza ogólna treść art. 16 ust. 3 ustawy, który stanowi, że „Na bilecie mogą być umieszczane inne informacje, w tym dane osobowe pasażera, jeżeli jest to niezbędne dla przewoźnika lub organizatora w regularnym przewozie osób". Z uwagi na treść art. 51 ust. 2 Konstytucji, ten przepis powinien zawierać szczegółowy i wyraźnie sprecyzowany katalog danych osobowych, których przetwarzanie przy sprzedaży biletów jest dopuszczalne.

Mimo, że zarówno resort infrastruktury i rozwoju, jak i GIODO podzielili zastrzeżenia Rzecznika, do dziś  nie przedstawiono żadnego projektu, który wprowadzałby zmiany w art. 16 ust. 3 ustawy. Rzecznik zwrócił się więc do obecnego Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie oraz przedstawienie projektu zmian w ustawie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA