Bank Millennium rozsyła swoim klientom, będącym w pozwie zbiorowym i spłacającym kredyt hipoteczny indeksowany lub denominowany do franka szwajcarskiego, informacje dotyczące możliwości przewalutowania. „Rozumiemy, że obecnie, biorąc pod uwagę bezprecedensowe wydarzenia ostatnich miesięcy, spłata tego kredytu może stanowić dodatkowe wyzwanie” – pisze bank w liście. W pozwie objętych jest 3281 umów frankowych Millennium.

Czytaj także: KNF: Mamy przełomową propozycję dla frankowiczów i banków

„Jeśli zastanawiacie się Państwo nad przewalutowaniem kredytu z CHF na PLN, zachęcamy do kontaktu z bankiem w celu ustalenia indywidualnych warunków tej transakcji” – pisze Millennium. Przekonuje, że po tej operacji rata kredytu nie będzie już uzależniona od kursu CHF oraz zapewnia, że nie będzie wyższa od obecnej. Po przewalutowaniu klienci mają mieć możliwość częściowego lub całkowitego wcześniejszego spłacenia kredytu. Szczegółów oferty bank jednak nie ujawnia.

Komisja Nadzoru Finansowego wezwała banki na początku grudnia do przedstawiania bankom ofert ugód z klientami (chodzi o przeliczenie frankowego kredytu tak, jakby od początku był złotowym) i obecnie trwają prace nad wspólnym rozwiązaniem sektora w tym zakresie. Mimo tego Czytelnicy informują nas, że nadal otrzymują od Banku Millennium propozycje przewalutowania kredytu CHF na PLN. Propozycje – tak jak informowaliśmy jesienią – są mocno zróżnicowane. Są przypadki, gdy bank proponuje wyraźnie niższy kurs konwersji (ok. 3-3,3 zł) niż obecny na rynku (4,21). Choć to wciąż więcej niż średni kurs zaciągania tych hipotek wynoszący około 2,5 zł. Dodatkowo bank proponuje obniżenie marży na tyle, aby po przejściu na WIBOR oprocentowanie wyniosło 0,8-0,9 proc., co dałoby ratę miesięczną niższą lub podobną jak do tej pory. 

Gdy odpytaliśmy bank we wrześniu jacy klienci uzyskują takie warunki, nie odpowiedział konkretnie na nasze pytanie. Z informacji płynących od kancelarii prawnych wynika, że prawdopodobnie najczęściej te całkiem niezłe warunki przewalutowania uzyskują klienci, którzy są już na drodze sądowej i wygrali sprawę lub są blisko tego osiągnięcia.