Zysk Aliora nieco powyżej oczekiwań

Bank zarobił w I kwartale br. 578 mln zł – wynika z czwartkowego raportu. To o 60 proc. więcej niż rok temu, ale rekord nie padł.

Publikacja: 25.04.2024 10:13

Zysk Aliora nieco powyżej oczekiwań

Foto: Bloomberg

Zysk netto grupy Alior Banku w I kwartale 2024 wyniósł 578 mln zł – podał bank w raporcie. To o 5 proc. więcej od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się średnio 549,8 mln zł na plusie. Rok do roku wynik netto wzrósł o 58 proc. i spadł o 1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Ile Alior Bank zarobił na odsetkach

Władze Aliora zaznaczają w prezentacji, że wyniki banku ustabilizowały się na wysokim poziomie.

Przychody ogółem w I kwartale wyniosły niemal 1,5 mld zł (wzrosły rok do roku i spadły kwartał do kwartału), a wskaźnik zwrotu z kapitału (ROE) wzrósł do 24,4 proc. wobec 22,7 proc. rok wcześniej.

Czytaj więcej

Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?

Wynik odsetkowy wyniósł 1,27 mld zł i okazał się zbliżony do oczekiwań rynkowych. W ujęciu rocznym wzrósł on o 15 proc. i spadł o 2 proc. kwartał do kwartału. Bank zaznacza, że wynik odsetkowy wzrósł rok do roku o ok. 166 mln zł, na co pozytywny wpływ miał lepszy wynik na instrumentach pochodnych (hedging) oraz wzrost portfela kredytowego i papierów wartościowych. Za to niższe stopy procentowe NBP miały negatywny wpływ na wynik odsetkowy rzędu 100 mln zł.

Marża odsetkowa spadła do 5,96 proc. z 6,22 proc. w IV kwartale 2023 roku.

Dobra sprzedaż kredytów i pożyczek

Z kolei wynik z prowizji wyniósł 211 mln zł i był nieco niższy od oczekiwań. To wzrost o 1 proc. rok do roku i spadek o 12 proc. kwartał do kwartału.

Łącznie koszty w I kwartale wyniosły 545 mln zł. To o 8 proc. więcej niż rok wcześniej, głównie ze względu na wzrost kosztów pracowniczych. Ale Alior został też obciążony rezerwą na składkę na fundusz przymusowej restrukturyzacji BFG w wysokości 40,6 mln zł, a rezerwy frankowe wyniosły 1,8 mln zł, za to poprawiła się jakość portfela kredytowego.

Czytaj więcej

Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym

W I kw. Alior Bank sprzedał kredyty hipoteczne o wartości 1,64 mld zł, co oznacza wzrost o 323 proc. rok do roku, ale spadek o 21 proc. kwartał do kwartału. Tak duża sprzedaż to m.in. efekt uruchomienia 1,2 mld zł „bezpiecznego kredytu 2 proc.” w okresie styczeń-marzec (a łącznie od lipca 2023 r. sprzedaż BK2 wyniosła ponad 3,6 mld zł).

Sprzedaż pożyczki gotówkowej w I kwartale 2024 roku wyniosła 1,57 mld zł, czyli spadła o 2 proc. w ujęciu rocznym oraz wzrosła o 14 proc. w ujęciu kwartalnym.

Będzie dywidenda dla akcjonariuszy Aliora

– W pierwszym kwartale 2024 r. osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki finansowe i wypracowaliśmy zysk netto wynoszący ponad 0,5 mld zł – komentuje prezes Grzegorz Olszewski, cytowany w komunikacie.

– Aktywa wzrosły, przekraczając 91 mld zł. W obszarze klienta indywidualnego m.in. rozwijaliśmy ofertę, ulepszaliśmy aplikację mobilną oraz kontynuowaliśmy sprzedaż kluczowych produktów. Na koniec I kwartału liczba klientów indywidualnych wzrosła do ponad 4,4 mln, czyli o 8 proc. względem tego samego okresu rok wcześniej. O 20 proc. w stosunku rok do roku wzrosła liczba rachunków naszego flagowego „Konta Jakże Osobistego”, których obecnie jest już 803 tys. Rekordowa jest również sprzedaż kredytów hipotecznych. W omawianym kwartale wyniosła 1,6 mld zł, co stanowi wzrost aż o 323 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem poprzedniego roku. To już kolejne kwartalne wyniki, które potwierdzają bardzo dobrą kondycję Alior Banku – komentował prezes.

Władze banku na piątkowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy będą rekomendować – pierwszą w historii banku – wypłatę dywidendy w wysokości 570 mln zł.

Zysk netto grupy Alior Banku w I kwartale 2024 wyniósł 578 mln zł – podał bank w raporcie. To o 5 proc. więcej od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się średnio 549,8 mln zł na plusie. Rok do roku wynik netto wzrósł o 58 proc. i spadł o 1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Ile Alior Bank zarobił na odsetkach

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński bliżej Trybunału Stanu
Banki
Nadia Calviño, prezes EBI: Dwa satelity dla Polski to początek
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Marszałek Sejmu podjął decyzję
Banki
Prokuratura wzywa członków Rady Polityki Pieniężnej. Kotecki: To atak polityczny
Banki
Hołownia: Dziś decyzja o postawieniu prezesa NBP przed Trybunałem Stanu
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy