Strata NBP w 2023 roku poszła w miliardy złotych. Adam Glapiński pod ostrzałem

Narodowy Bank Polski zanotował rekordową stratę w 2023 roku. Sięgnęła aż 20,8 mld zł – wynika z opublikowanego przez bank centralny sprawozdania finansowego. Koalicja rządząca krytykuje prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Publikacja: 24.04.2024 09:33

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Narodowy Bank Polski podał w środę, 24 kwietnia, w opublikowanym sprawozdaniu finansowym, ile wyniosła jego strata za 2023 roku. Padł absolutny rekord – strata za ubiegły rok wyniosła ponad 20,8 mld zł.

Czytaj więcej

Cezary Stypułkowski, prezes mBanku: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność

NBP z rekordową stratą w 2023 roku

„Wynik finansowy NBP za 2023 r. był ujemny (strata) i wyniósł -20 mld 800 mln 024 tys. zł (za 2022 r. strata w wysokości -16 mld 943 mln 670,7 tys. zł). Ujemny wynik finansowy za rok obrotowy podlega akumulacji w pozycji Strata z lat ubiegłych” – czytamy w sprawozdaniu NBP.

Bank centralny poinformował, że niepokryta strata z lat ubiegłych sięgnęła 27 mld 401 mln 680,0 tys. zł.

O tym, jak wielka będzie dziura w finansach NBP spekulowano od miesięcy. Pod koniec lutego 2024 roku media informowały nieoficjalnie, powołując się na źródła powiązane z bankiem centralnym, że strata może wynieść około 20,6 mln zł. Prawdziwe wyniki okazały się więc jeszcze gorsze od przewidywań.

Czytaj więcej

Prezes NBP Adam Glapiński: Trybunał Stanu? Boję się tylko Boga i żony

Koalicja rządząca krytykuje prezesa NBP Adama Glapińskiego

Rekordową stratę NBP skomentowali już politycy koalicji rządzącej, krytykując kierującego od 2016 roku bankiem centralnym Adama Glapińskiego.

„Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą w wysokości 20,8 miliarda złotych. Oznacza to, że państwowa kasa nie będzie zasilona przelewem z NBP. Jastrząb nie podołał. Chyba, że według jego logiki: jak spada, to rośnie? Czyli strata to zysk?” – napisała na portalu X (dawniej Twitter) Anna Sobolak, posłanka PO.

„Z obiecanego 6 mld zysku NBP kończy rok 2023 z UWAGĄ 20,8 mld straty!!! Składa się na to strata za rok obrotowy plus straty z lat ubiegłych. Jak to możliwe że bank centralny osiąga tak potężne straty? Prezes NBP Adam Glapiński osobiście odpowiada za tę sytuację” – dodała Katarzyna Kierzek-Koperska z PO.

Sprawozdanie finansowe nie zdziwiło też ekonomistów. Analitycy mBanku skomentowali: „I już wszystko jasne: NBP ze stratą 20,8 mld PLN w 2023 roku. Przypominamy, że w budżecie wciąż „wisi” spodziewane 6 mld PLN wpływu. No cóż, innym razem...”.

Narodowy Bank Polski podał w środę, 24 kwietnia, w opublikowanym sprawozdaniu finansowym, ile wyniosła jego strata za 2023 roku. Padł absolutny rekord – strata za ubiegły rok wyniosła ponad 20,8 mld zł.

NBP z rekordową stratą w 2023 roku

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Gazprom przejmuje aktywa Deutsche Banku w Rosji. To potężna kwota
Banki
Co trzeba naprawić w państwowych bankach
Banki
Te banki z UE nie chcą rozstać się z Rosją. Pazerność zamiast etyki
Banki
Alior Bank szuka nowego prezesa. Miotła w zarządzie
Banki
Ostatnie ostrzeżenie Białego Domu. Raiffeisen bliski utraty amerykańskiego rynku