We środę TK wydał wyrok w sprawie dotyczącej wprowadzenia w 2005 roku 30-krotnej podwyżki stawki podatku akcyzowego na oleje opałowe. Uznał, że naruszono konstytucyjną zasadę ochrony własności oraz zaufania do państwa, gdyż ustawa wprowadzająca te podwyżkę nie przewidywała vacatio legis. Uchwalono ją 28 lipca 2005 roku, a ogłoszono w Dzienniku Ustaw 24 sierpnia tegoż roku, przy czym przepis przejściowy przewidywał jej wejście w życie z dniem ogłoszenia. W ten sposób, choć teoretycznie między uchwaleniem ustawy a jej wejściem w życie minęło kilka tygodni, to jednak vacatio legis, formalnie liczone od ogłoszenia ustawy do jej wejścia w życie, było zerowe.

Czytaj także: Sposób rozliczania akcyzy od oleju napędowego

Podwyżka dotyczyła sprzedaży tzw. ciężkich olejów opałowych za pomocą odmierzaczy paliw ciekłych. Podniesiono ją z 60 zł do 1800 zł od 1 tys. kg.

- W praktyce, mimo że orzeczenie TK dotyczy już dość dawnego stanu prawnego, może stanowić podstawę do wznowienia postępowań, w których wydawano niekorzystne dla podatników decyzje w sprawie podatku akcyzowego – wskazuje Jakub Gołębiewski, radca prawny w kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.