Mecenas Dębowski poruszył kwestię wydawania awizowanej korespondencji sądowej w sprawach karnych również pełnomocnikom adresatów. Przypomniał, że nakazuje to przepis art. 37 ust. 2 Prawa pocztowego. Przedstawiciele Poczty Polskiej zadeklarowali, że ponownie przeanalizują przepisy pod kątem możliwości wydawania w obecnym stanie prawnym przesyłek awizowanych w sprawach karnych pełnomocnikom adresatów. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że niezależnie od wyniku powyższej analizy, uzasadniona jest potrzeba pilnego zorganizowania spotkania trójstronnego, z udziałem przedstawicieli Poczty Polskiej, Adwokatury i Ministerstwa Sprawiedliwości, po to by rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Podczas spotkania rozmawiano również o problemie związanym z ponownym awizowaniem przesyłek sądowych. Zgodnie z przepisami proceduralnymi powinny być one awizowane powtórnie po upływie 7 dni, gdy tymczasem zdarzają się przypadki, że powtórne awizo doręczane jest przed tym terminem. Powoduje to oczywiście skrócenie czasu w jakim przesyłka dostępna jest do odbioru. Rozmawiano też o występującym w niektórych placówkach pocztowych problemie braku dostatecznej ilości terminali do obsługi elektronicznego potwierdzenia odbioru przesyłek, co powoduje znaczne opóźnienia w wydawaniu korespondencji. Przedstawiciele Poczty Polskiej zadeklarowali gotowość natychmiastowej reakcji na każdy indywidualnie zgłoszony problem.

Sekretarz NRA poruszył również temat uruchomienia przez Pocztę Polską usługi skierowanej do adwokatów, a pozwalającej na nadawanie przesyłek sądowych w kancelariach. Przedstawiciele Poczty Polskiej obiecali przedstawić wkrótce Naczelnej Radzie Adwokackiej propozycje zasad funkcjonowania takiej usługi, celem sprawdzenia jej zgodności z przepisami i bezpieczeństwem wykonywania zawodu adwokata, co ma poprzedzić okres testowania nowej usługi.

Podczas spotkania 1 kwietnia br. Pocztę Polską reprezentowali: dyrektor sprzedaży Jacek Kantecki, menedżer sprzedaży Renata Dmoch oraz radca prawny Krzysztof Gładkowski.