fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo zamówień publicznych - kryteria oceny ofert zmierzają do wyboru najlepszego pod względem ekonomicznym wykonawcy

Adobe Stock
Za pomocą kryteriów oceny ofert zamawiający nie ocenia jakiejś abstrakcyjnej możliwości do wykonania danego zamówienia, lecz zmierza do wyboru oferty najkorzystniejszej pod względem ekonomicznym.

Czynność oceny ofert jest kluczowym działaniem zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Nie tylko decyduje o wyborze oferty najkorzystniejszej, lecz również jest obszarem, który będzie podlegał skrupulatnej analizie przez wszystkich wykonawców uczestniczących w postępowaniu, wielokrotnie będąc podstawą do korzystania ze środków ochrony prawnej. Przedmiotem odwołań jest najczęściej sposób oceny ofert przez zamawiającego. Jak się jednak okazuje, równie problematyczny może być dobór pozacenowych kryteriów oceny ofert oraz możliwość weryfikacji ich spełnienia w trakcie trwającego postępowania.

Polski sąd i TSUE

Problem weryfikowalności kryteriów oceny ofert stał się przedmiotem analizy Sądu Okręgowego w Warszawie, który w wyroku z 18 grudnia 2020 r. w sprawie o sygn. akt XXIII Ga 1350/20 kategorycznie uznał, że obowiązkiem zamawiającego jest takie określenie kryteriów oceny ofert, aby przed dokonaniem wyboru najkorzystniejszej oferty by...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA