Działkowcy przegrali, pytania pozostały - wyrok WSA

Pomimo, że rodzinny ogród działkowy zajmuje teren już od 90 lat, organy administracji odmówiły stwierdzenia nabycia prawa jego użytkowania przez Polski Związek Działkowców.

Publikacja: 13.04.2020 13:43

Działkowcy przegrali, pytania pozostały - wyrok WSA

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

19 stycznia 2014 r. weszła w życie ustawa z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Umożliwiła ona nabycie prawa użytkowania nieruchomości, zajmowanych przez ogrody działkowe, spełniające co najmniej jeden z wyliczonych w niej warunków. Są to m. in.: funkcjonowanie rodzinnego ogrodu działkowego na nieruchomości co najmniej od 30 lat, zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i ustalona lokalizacja w dniu wejścia w życie poprzedniej ustawy z 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych. Zgodnie z art. 75 i 76 ustawy, w razie spełnienia co najmniej jednego z tych warunków, stowarzyszenie, prowadzące rodzinny ogród działkowy (ROD), nabywa prawo użytkowania terenu, na którym znajduje się ogród.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP