Uznanie lasu za ochronny wymaga opinii rady

Opinię należy wyrazić w ciągu dwóch miesięcy. Nie jest jednak ona wiążąca dla organu wydającego decyzję, a radzie nie przysługują uprawnienia strony.

Publikacja: 22.01.2019 01:00

Uznanie lasu za ochronny wymaga opinii rady

Foto: Adobe Stock

- Po wydaniu przez ministra środowiska decyzji o uznaniu za ochronny lasu znajdującego się na terenie gminy, gminy chce zwrócić się do ministra o ponowne rozpatrzenie sprawy. Czy przysługuje jej takie uprawnienie?

Nie.

Katalog rodzajów lasów, które mogą być uznane za lasy szczególnie chronione (zwane lasami ochronnymi), zawarto w art. 15 ustawy o lasach (dalej u.l.). Należą do nich m.in. lasy, które: chronią glebę przed zmywaniem lub wyjałowieniem, powstrzymują usuwanie się ziemi, obrywanie się skał lub lawin bądź chronią zasoby wód powierzchniowych i podziemnych, regulują stosunki hydrologiczne w zlewni oraz na obszarach wododziałów.

Czytaj także: Czy można zasiedzieć las państwowy - pisze sędzia Antoni Górski

Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 grudnia 2017 r. (sygn. II OSK 508/17, LEX nr 2411593) lasy ochronne to swoisty rodzaj lasów realizujących funkcje pozaprodukcyjne (w szczególności ekologiczne i społeczne), których podstawowym celem i warunkiem istnienia jest chronienie określonych elementów ożywionych i/lub nieożywionych środowiska naturalnego albo bycie chronionym w sytuacjach wskazanych w u.l. W myśl art. 16 u.l. w przypadku lasów stanowiących własność Skarbu Państwa decyzja o uznaniu lasu za ochronny albo o pozbawieniu go tego charakteru jest wydawana przez ministra właściwego do spraw środowiska. Minister wydaje taką decyzję na wniosek dyrektora generalnego Lasów Państwowych, zaopiniowany przez radę gminy.

Natomiast w odniesieniu do pozostałych lasów decyzję o uznaniu lasu za ochronny albo o pozbawieniu go tego charakteru wydaje starosta, po uzgodnieniu z właścicielem lasu oraz po zasięgnięciu opinii rady gminy. Zmiana właściciela nie pozbawia lasu charakteru lasu ochronnego, ale może mieć wpływ na właściwość organu (por. wyrok NSA z 13 marca 2018 r., sygn. II OSK 1248/16, LEX nr 2483432). Rada gminy powinna wyrazić opinię w ciągu dwóch miesięcy od dnia otrzymania wystąpienia o jej wyrażenie. W razie upływu tego terminu uważa się, że rada nie zgłasza zastrzeżeń. Szczegółowe zasady i tryb uznawania lasów za ochronne oraz zasady prowadzenia w nich gospodarki leśnej określono w rozporządzeniu ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 25 sierpnia 1992 r. Przyjęto w nim m.in., że dla określonych powierzchni lasu uznanego za ochronny można ustalić szczególne sposoby prowadzenia gospodarki leśnej, polegające np. na ograniczeniu udostępniania lasu dla ludności.

W orzecznictwie podkreśla się, że gmina nie jest stroną postępowania w przedmiocie uznania lasów, stanowiących własność Skarbu Państwa, za ochronne. Gmina - jako organ współdziałający w wydaniu decyzji - może przedstawić swoje stanowisko tylko w formie opinii, przy czym jej stanowisko nie jest wiążące w sprawie (chodzi o opinię, a nie o uzgodnienie). Uznanie lasów za szczególnie chronione stanowi formę gospodarowania lasami Skarbu Państwa przez ministra środowiska. Gminom, na których terenie znajdują się wskazane wyżej lasy, ustawodawca przyznał bardzo ograniczoną możliwość (przez wyrażenie opinii) wpływu na gospodarowanie tymi lasami (por. m.in. wyrok NSA z 25 sierpnia 2017 r., sygn. II OSK 3018/15, LEX nr 2395966).

—Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 15-17 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2129)

podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 25 sierpnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej (DzU z 1992 r., nr 67, poz. 337)

- Po wydaniu przez ministra środowiska decyzji o uznaniu za ochronny lasu znajdującego się na terenie gminy, gminy chce zwrócić się do ministra o ponowne rozpatrzenie sprawy. Czy przysługuje jej takie uprawnienie?

Nie.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP